4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Simor András szerint abban az esetben sincs ingyenebéd, ha a kormányzat a kincstáron keresztül betéteket gyűjtene a közeljövőben.

Simor András a Magyar Nemzeti Bank elnöke a Monetáris Tanács (MT) kamatdöntő ülését követő szokásos sajtótájékoztatóján újságírói kérdésre válaszolva azt mondta, ha a kormány betétek formájában forrásokat von el a kereskedelmi bankoktól, akkor annak hatása lesz a hitelezés jövőbeli alakulására, így a gazdasági teljesítmény alakulására is. Simor tájékoztatója szerint az MNB megküldte véleményét a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a ma napvilágot látott elképzeléssel kapcsolatban, ahol a fentieken kívül a versenysemlegesség fontosságára hívták fel a kormányzat figyelmét.

Szintén újságírói kérdésre Simor elmondta, hogy a Monetáris Tanács minden alkalommal kitüntetett figyelemmel követi az árfolyam alakulását, hiszen az MT szerint az infláció alakulásának szempontjából a legfontosabb csatorna az árfolyam alakulása. (mfor.hu szerk: ezek alapján a Tanács többségének véleménye szerint a tegnap elért 300 forintos euró még nem jelent különösebb problémát.) Simor válaszában kiemelte, ha a forint nagyot gyengülne, akkor nemcsak inflációs, hanem pénzügyi stabilitási szempontból is kiemelt tényező lenne az árfolyam alakulása, hiszen Magyarország adósságának (állam+magánszektor) durván fele még mindig devizahitel.

Az inflációval kapcsolatban egyébként a Monetáris Tanács vélhetően szűk többségének – akik a mai kamatvágást is megszavazták – az a véleménye, hogy az előrejelzési horizonton továbbra is összhangban vannak az inflációs céllal.

(Az adószűrt maginflációt követi kitüntetett figyelemmel a jegybank.)

A kormányzat elmúlt időszakban hozott intézkedései (pl. rezsicsökkentés) rövid távon csökkentik a pénzromlás ütemét, hosszabb távon viszont kockázatokat rejtenek. Nem lehet ugyanis tudni, hogy a vállalatok számára megnövekedett terhek (adók, minimálbér-emelés) hogyan fognak átgyűrűzni a fogyasztói árakba. Alapvetően három tényező határozza meg az áthárítás nagyságát, egyrészt a kereslet alakulása, másrészt a rendelkezésre álló szabad kapacitások nagysága, harmadrészt a korábbi inflációs tapasztalatok. Ha gyenge a kereslet és/vagy jelentős szabad kapacitások állnak rendelkezésre, akkor a vállalatok nehezebben tudják továbbhárítani megnövekedett terheiket. De sok múlik azon is, hogy a vállalatok milyen tapasztalattal rendelkeznek a pénzromlás múltbeli alakulásával kapcsolatban, ha magas inflációval számolnak, akkor hamarabb nyúlhatnak az árakhoz.

Nagyon visszafogott a gazdasági teljesítményünk

A magyar gazdaság idén és jövőre is csak szerény mértékben bővülhet, és a növekedés üteme elmarad a potenciális szinttől, amely egyébként a válság kitörése óta folyamatosan csökken - részletezte a jegybank elnöke a főbb gazdasági mutatók alakulását. A GDP keresleti összetevői közül a belső fogyasztás visszafogott lehet a reálbérek idén várható növekedése ellenére is. A mérlegkiigazítás, vagyis a korábban felvett hitelek visszafizetése, törlesztése a fogyasztás mellett a beruházások alakulását sem segíti, amit még a nagyon bizonytalan gazdasági kilátások is sújtanak. Ráadásul a nemzetközi környezet is kedvezőtlenül alakult az elmúlt időszakban, így a nettó export is - bár nagy valószínűség szerint továbbra is a növekedés egyetlen húzóága lesz – visszafogottan alakul.

Az MT véleménye szerint a munkaerőpiac továbbra is laza lesz, melyet a 10 százalék feletti munkanélküliségi ráta fog jellemezni.

A tagok egyet értenek a nemkonvecionális lépésekkel kapcsolatban

Simor a sajtótájékoztatón kitért a mostanában sokat emlegetett monetáris nemkonvencionális lépésekre is. Az elnök szerint a tanács egységes az MNB eddig alkalmazott unortodox lépéseivel kapcsolatban, vagyis a külső tagok is egyet értenek azzal, hogy a jegybank a már korábban alkalmazott eszköztárán felül (lásd tegnapi cikkünket: Kell-e félnünk az MNB új elnökétől?csak akut pénzpiaci körülmények között nyúlhat további nemkonvencionális lépésekhez (mfor.hu szerk: ezekre a szavakra a forint árfolyama jelentős emelkedésnek indult). Simorék szerint egy olyan kis nyitott gazdaságban, mint a magyar, ahol az infláció nem éri el a célszintet, az ország kockázati megítélése sem tökéletes, csínján kell bánni a nem szokványos eszközökkel.

Simor szerint egyébként konvencionális irányadó kamat további csökkentésére akkor kerülhet sor, ha a középtávú inflációs kilátások a céllal összhangban vannak és kedvező marad az ország kockázati megítélése.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!