5p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A kormány által benyújtott új jegybanktörvény lényegében hazárdjáték Magyarország pénzügyi stabilitásával - mondta a nemzeti bank elnöke keddi sajtótájékoztatóján. A friss inflációs jelentésből az is kiderül, hogy már az MNB is csak stagnálásra számít jövőre a magyar gazdaságban. Mfor.hu-háttér.

"Így nehéz lesz együttműködni"

"Aki a Nemzetgazdasági Minisztérium közleményét fogalmazta és jóváhagyta, az nincs tisztában a jegybanki függetlenséggel, mint elvvel. A függetlenséggel összeegyeztethetetlen az, hogy a kormány ilyen módon kommentáljon egy kamatdöntést" - mondta a keddi 50 bázispontos kamatemelés utáni sajtótájékoztatón Simor András. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke hozzátette: elfogadhatatlan az, hogy a kormánypárti politikusok folyamatosan megesküsznek arra, hogy tisztában fogják tartani a jegybank függetlenségét, majd rendre ezzel ellentétesen cselekszenek.

"Amíg a jegybank függetlensége egyáltalán kérdésként felvetődik, addig nem tudom, hogyan lehet együttműködésről tárgyalni a kormánnyal" - mondta Simor. A kormány terveivel kapcsolatban a szakember hozzátette: az MNB eddig is egy sor olyan eszközt vetett be, melyek javítják a bankrendszer likviditási helyzetét, ugyanakkor vállalati kötvényvásárlásról nem érdemes beszélni, mivel Magyarországon eddig összesen 80 milliárd forintnyi vállalati kötvény került kibocsátásra, ami elenyésző.

Újságírói kérdésre válaszolva Simor kiemelte: a jegybanki devizatartalékok felhasználása "eddig semmilyen beszélgetésen nem vetődött fel, és remélhetőleg nem is fog". Az MNB első embere hozzátette: a kormány által benyújtott jegybanktörvény hazárdjáték Magyarország stabilitásával. "Örömmel fogadtuk, hogy a gazdasági bizottság ülésén több kérdésben is sikerült kompromisszumra jutni, a két legfontosabb kifogást illetően viszont nem közeledtek az álláspontok. Ezek pedig az alelnökök számának emelése és kinevezési rendjük megváltoztatása és a Monetáris Tanács bővítése. Én felelősségem teljes tudatában ki merem jelenteni, hogy semmi szükség a jegybankban egy harmadik alelnökre" - vázolta fel Simor.

Csak stagnálni fogunk jövőre

A keddi kamatdöntő üléssel kapcsolatban az elnök elmondta: két javaslat volt a Tanács előtt, egy 25 és egy 50 bázispontos emelésre vonatkozó, végül jelentős többséggel döntöttek a nagyobb kamatemelés mellett. A Monetáris Tanács közleményében ismét kiemelte, hogy "amennyiben a kockázati megítélés, az inflációs kilátások érdemben tovább romlanak, akkor további kamatemelés válhat szükségessé".

Az ülésen a jegybank döntéshozói megtárgyalták a friss inflációs jelentést is, melyet hivatalosan csütörtökön mutatnak be, de a sajtótájékoztatón szokás szerint elhangzottak a fő számok. Ezek szerint az MNB friss prognózisa azzal számol, hogy jövőre 5, 2013-ban pedig 2,6 százalékos lesz az infláció, a gazdasági növekedés pedig jövőre mindössze 0,1 százalék, 2013-ban pedig 1,6 százalék lesz.

Az inflációs jelentés alappályán azzal számol, hogy a nemzeti bank tovább szigorítja majd a monetáris kondíciókat - mondta Simor. Hozzátette: három kockázati pályát vázoltak fel az eurózóna válságának mélyüléséről, a nemzetközi feszültségek enyhüléséről és a magyar gazdaság ciklikus pozíciójával kapcsolatos bizonytalanságról. Ezek közül egy enyhébb, kettő pedig szigorúbb monetáris kondíciókat indokolna jövőre, mint az alappálya.

A reálgazdaság kilátásaival kapcsolatban az MNB elnöke kiemelte: a teljes előrejelzési horizonton továbbra is nyomott belső keresletre számítanak, az adóemelések hatásának kifutásával ehhez alacsony inflációs környezet párosulhat, ez indokolja azt a megállapítást, hogy 2013 első felében elérhető a 3 százalékos inflációs cél. A GDP-növekedés a teljes vizsgált kétéves időhorizonton elmarad a potenciálistól, ez a laza munkaerőpiaccal együtt dezinflációs hatású.

Simor azt is elárulta, hogy szeptember óta elsősorban a globális kilátások romlása és a lakossági fogyasztás várhatóan elmaradó bővülése miatt romlottak a növekedési kilátások, ennek köszönhető, hogy a korábbi egy százalékos bővülési prognózis gyakorlatilag stagnálásra módosult 2012-t illetően. "A mostani előrejelzésünk már számol a Bankszövetség és a kormány múlt héten bejelentett megállapodásával, amitől mi a fogyasztás kismértékű emelkedését várjuk" - tette hozzá. A beruházások azonban továbbra is rendkívül visszafogottak maradhatnak a bizonytalan gazdasági környezet, a minimálbér-emelés és a szigorú hitelfeltételek miatt.

Magyarország kockázati megítélésével kapcsolatban a jegybankelnök kiemelte: ugyan a forint valamelyest erősödött az utóbbi hetekben és a magyar CDS-felár is korrigált, azonban kockázati megítélésünk továbbra is érzékenyen reagál a nemzetközi eseményekre, érdemi javulás pedig csak akkor következhet be, ha sikerül megegyeznünk az EU-val és az IMF-fel egy újabb hitelcsomagról.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!