3p

Londoni elemzők szerint bizonytalan a múlt hétvégén elfogadott EU/IMF stabilizáló csomag hatása, amelyben Németország a tervek szerint 123 milliárd euróval vesz részt; sajtóértesülések szerint a görög kormány pedig már kedden kérelmezte 20 milliárd euró hitel folyósítását az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által biztosított keretből.

A Lombard Street Research nevű vezető citybeli gazdaságelemző cég szakértői szerint továbbra sem egyértelmű, hogy a stabilizáló pénzügyi csomag piaci hatása tovább tart-e néhány napnál. A cég keddi elemzése szerint felmerül az a kérdés is, hogy miért nem állítottak össze egy hasonló csomagot már jóval előbb, hiszen a korábbi - pénzügyi és egyéb - válságokból leszűrhető egyértelmű tanulság az, hogy "szinte mindig jobb az elején túlreagálni", elkerülendő, hogy "az események vonszolják magukkal" az érintetteket.

A felelősség zöme Németországot, a német politikusokat terheli, akik "egészen a múlt hétig halogatták" a cselekvést. A berlini kormány kedden rendkívüli ülésén arról döntött, hogy a német állam 123 milliárd eurós hitelre vállalna garanciát. A tervezet életbelépéséhez azonban szükség van még a parlament jóváhagyására. Elsősorban az ellenzéki pártok attól tartanak, hogy a német közreműködés a szóban forgó 123 milliárd eurónál jóval magasabb lehet. Ennek lehetőségére egyébként a tervezet is utalt. Eszerint az összeg elérheti a 148 milliárd eurót is.

Az AFP francia hírügynökség értesülése szerint a görög kormány már kedden kérelmezte 20 milliárd euró hitel folyósítását az EU és az IMF által biztosított keretből. Az athéni pénzügyi tárcából származó információk szerint a súlyos adósságválsággal küzdő ország vezetése az EU-tól 14,5 milliárd eurót, az IMF-től pedig 5,5 milliárd eurót kér. A forrásnak "lehetőség szerint egy napon belül rendelkezésre kellene állnia" - mondta az AFP forrása.

Az Európai Beruházási Bank (EIB) elnöke szerint a görög pénzügyi válság egyik kiindulópontja egyebek mellett a görög statisztikák kozmetikázása volt. Az EU statisztikai hivatala, az Eurostat azonban nem tudta teljes mértékben felfedni a valóságot, mert helyszíni ellenőrzési joga nincs. Ezért Philippe Maystadt úgy vélekedett, hogy növelni kell a statisztikai hivatal ellenőrzési jogkörét, illetve az Európai Bizottság önállóságát az EU-tagországok államháztartási problémáinak felfedésére.

Az Európai Unió tagállamainak pénzügyminiszterei hétfő hajnalban 500 milliárd eurós mentőcsomagot fogadtak el a közös fizetőeszköz, az euró védelmében. Mindezt a Nemzetközi Valutaalap további 250 milliárd euróval egészíti ki. A mentőcsomag a tagállamok reményei szerint megakadályozhatja, hogy a görög pénzügyi válság az euróövezet más országaira is átterjedjen.

Az IMF főigazgató-helyettese kedden azt közölte, hogy sem egy Spanyolországnak, sem pedig egy Portugáliának nyújtandó pénzügyi segélycsomagról sem folytat tárgyalásokat. John Lipsky, a washingtoni székhelyű pénzintézet második embere azt mondta, hogy az IMF ugyan kapcsolatban van ezen az országok vezetésével, de "jelenleg nincsenek program szintű tárgyalások".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!