Ahogy arról az adatok közlésekor beszámoltunk, a Központi Statisztikai Hivatal megerősítette az egy hónapja publikált GDP-növekedést. Tehát az utolsó negyedévben előző év azonos időszakához viszonyítva 3,2 százalékkal bővült, míg előző negyedévhez mérten 1 százalékos volt a növekedés. 2015 egészében pedig 2,9 százalékkal nőtt a magyar gazdaság.
A részletes adatok szerint a tavalyi év egészét tekintve:
- a termelési oldalon az ipar bruttó hozzáadott értéke 6,3, az építőiparé 2,9, a szolgáltatásoké 2,8 százalékkal növekedett, a mezőgazdaságé 13 százalékkal csökkent.
- a felhasználási oldalon a háztartások tényleges fogyasztása 2,6, a közösségi fogyasztás 0,6 százalékkal bővült. A beruházások, vagyis a bruttó felhalmozás 0,5 százalékkal nagyobb lett, így a belföldi felhasználás összességében 1,9 százalékkal emelkedett. Az export 8,4, az import 7,8 százalékkal nőtt.
Az utolsó negyedévben előző év azonos időszakához képest:
A termelői oldalon
- az ipar hozzáadott értéke 7,2, ezen belül a feldolgozóiparé 8,3 százalékkal nagyobb lett az előző év azonos időszakához mérten. A feldolgozóiparon belül a járműgyártás, illetve a hozzá kapcsolódó beszállító ágazatok teljesítménye nőtt jelentősen.
- az építőipar teljesítménye 0,3 százalékkal növekedett, ezen belül az épületek építése bővült.
- a mezőgazdaság hozzáadott értéke pedig 12 százalékkal esett.
- a szolgáltatások bruttó hozzáadott értéke együttesen 3 százalékkal nőtt, ezen belül a szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás bővült nagymértékben.
A 3,2 százalékos éves bázisú növekedéshez
- az ipar 1,6,
- a szolgáltatások 1,7 százalékponttal járultak hozzá,
- a mezőgazdaság viszont 0,4 százalékponttal mérsékelte a GDP növekedési ütemét.
A felhasználói oldalon:
- a háztartások tényleges fogyasztása 3,2 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest. Ezen belül a háztartások fogyasztási kiadása 3,5 százalékkal bővült (főként az élelmiszerek, vendéglátás, lakberendezés, lekásfelszerlés fogyasztásának köszönhetően),
- a kormányzattól kapott természetbeni juttatások volumene 1,9, a közösségi fogyasztásé 6,7 százalékkal bővült. Így a fentiek eredményeként a végső fogyasztás 3,7 százalékkal emelkedett az utolsó negyedévben.
- a bruttó állóeszköz-felhalmozás 6,5 százalékkal bővült (ezen belül a gép- és berendezésberuházások volumene erőteljesen nőtt, az építési beruházásoké csekély mértékben csökken),
- az export 7,7, az import 8 százalékkal emelkedett.
A növekedéshez a felhasználói oldalon szereplő tételek közül
- a végső fogyasztás 2,6,
- a bruttó felhalmozás 0,4 százalékponttal járult hozzá,
- a külkereskedelmi forgalom pedig 0,2 százalékponttal erősítette a növekedést.
A harmadik negyedévhez viszonyítva
- a termelési oldalon az ipar bruttó hozzáadott értéke 1,6, a szolgáltatásoké 0,7, a mezőgazdaságé és az építőiparé pedig egyaránt 0,3 százalékkal növekedett.
- a felhasználási oldalon a végső fogyasztás összetevői közül a háztartások fogyasztási kiadása 0,8, a kormányzattól származó természetbeni juttatások 0,4, a közösségi fogyasztás 1,6 százalékkal bővült. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 1,7 százalékkal növekedett. A külkereskedelemben mind az export, mind az import 0,6 százalékkal nőtt.
mfor.hu