3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Milliárdokba kerül évente a brit gazdaságnak a sok munkaszüneti nap, és ez érezhető hatással van a brit gazdaság összteljesítményére az egyik tekintélyes londoni gazdasági elemzőház hétfőn ismertetett számításai szerint.

A Centre for Economics and Business Research (CEBR) közgazdászai a négynapos brit húsvéti hétvége alkalmából - Angliában és Walesben a nagypéntek és a húsvéthétfő is szünnap - kimutatták, hogy egy átlagos brit alkalmazott évente 1647 órát dolgozik, Dél-Koreában ugyanakkor az egy alkalmazottra jutó munkaórák száma egy-egy évben átlagosan 2191.

A különbség egyik fő oka a CEBR szerint a brit munkaszüneti napok nagy száma. Egy átlagos évben nyolc munkaszüneti nap van a hétvégéken kívül Angliában és Walesben, és ez azt jelenti, hogy az alkalmazottak zöme az évi 261 hétköznap 3 százalékát munkahelyétől távol tölti. Ezen a feldolgozószektor és az építőipar veszít, a kiskereskedelem és vendéglátóipar nyer, ám az előbbi szektorok a brit hazai össztermék (GDP) 47 százalékát adják, az utóbbiak viszont csak 14 százalékkal részesednek az éves gazdasági teljesítményből.

Mindezek alapján a CEBR közgazdászainak hozzávetőleges számításai szerint a nyolc munkaszüneti nap eltörlése egy átlagos évben 1,3 százalékkal, vagyis mintegy 19 milliárd fonttal (csaknem 6700 milliárd forinttal) növelhetné a brit GDP-értéket. A ház hétfői elemzése szerint ez azt is jelenti, hogy minden egyes hétközi szünnap 2,3 milliárd fonttal - 0,16 százalékkal - csökkenti a brit gazdaság által évente előállított bruttó új értéket. A CEBR szakértői szerint csak a négynapos húsvéti hétvége 0,3 százalékot, mintegy 4,7 milliárd fontot farag le a brit hazai össztermékből.

Mindehhez járulnak az idén II. Erzsébet királynő trónra lépésének 60. évfordulós - vagyis gyémántjubileumi - ünnepségei. A brit kormány újabb négynapos hosszú hétvége meghirdetésével gondoskodott az alattvalók gondtalan ünnepléséről, a júniusi első hétvége után ugyanis a hétfőt és a keddet is munkaszüneti nappá nyilvánították. Igaz, ennek ára az, hogy a briteknek le kell mondaniuk a május utolsó hétfőjén esedékes, hagyományos munkaszünetükről, mivel a kormány ezt helyezte át június első hétfőjére.

A CEBR közgazdászainak hétfői elemzése szerint azonban ezek a rendkívüli munkaszünetek kevesebb terhet rónak a gazdaságra, mint az évi nyolc "normál" hétközi szünnap, mivel az ilyen alkalmakra érkező külföldi turisták fogyasztása valamelyest ellensúlyozza a termelési kiesést. Mindent egybevetve a cég szakértői végül is arra a következtetésre jutottak, hogy a szokásos évi nyolc brit munkaszüneti nap valószínűleg nem túlzottan sok a gazdaság szempontjából, bár időbeni eloszlásuk "lehetne egy kicsit jobb is".

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!