Ne az állam teremtsen munkahelyet
"A cél nem az, hogy munkára váró emberek százezereit zárjuk be a második munkaerőpiacba, azaz az állam által költségesen fenntartott időleges munkahelyek világába, hanem az, hogy kivezessük őket a segély-munka-segély kilátástalan csapdájából" - olvasható az Új Széchenyi Terv vitairatában.
A kormány szerint tehát az államnak nem az a dolga, hogy adjon, hanem az, hogy ne vegyen el. A vitairat szerint az államnak a vállalkozókat kell olyan helyzetbe hoznia, hogy egyre több embernek tudjanak és akarjanak munkát adni. "A közvetlen foglalkoztatási programok nem elég hatékonyak, a problémák valódi és tartós megoldásához csak a vállalkozókon keresztül vezet az út" - összegzi a dokumentum.
Az alacsony foglalkoztatás mellett a másik fő probléma a gyenge versenyképesség: a kormány szerint jelentleg hazánkban csak a nagy multicégek képesek a piacon elvárható hatékonysággal működni, a hazai vállalkozások lemaradtak ezen a téren. "A kormány arra törekszik, hogy az Új Széchenyi Tervben olyan gazdasági környezetet alakítson ki, melyben mindenkinek kínálkozik lehetőség, aki dolgozni és vállalkozni akar" - szögezik le. Távlati cél, hogy a régióban nálunk legyen a legjobb élni és vállalkozni.
Adócsökkentés: már beígérve
Az Új Széchenyi Terv vitairata szerint ahhoz, hogy a vállalkozások munkahelyeket tudjanak teremteni, a kormánynak kell megtennie a szükséges lépéseket. Egyszerűsíteni kell az adórendszert, csökkenteni a vállalkozások terheit, egyszerűbbé kell tenni az uniós forrásokhoz való hozzájutást.
Konkrét, számszerűsíthető ígéret egyik pontban sem hangzik el a kormány részéről, azt azonban leszögezik, hogy ha a költségvetés helyzete és a gazdasági növekedés lehetővé teszi, akkor először a vállalkozásokat közvetlenül érintő adókat fogják csökkenteni, utána pedig a foglalkoztatásra rakódó adó- és járulékterhek mérséklődhetnek fokozatosan.
Emellett lehetséges intézkedésként szerepel a vállalkozókat sújtó adminisztrációs terhek megfelezése. A vitairat szerint jelenleg évi 2800 milliárd forintot tesznek ki ezek a terhek, még a vállalkozások is úgy látják, hogy ebből 800 milliárd teljesen felesleges. Ezzel összhangban csökkenteni kell az adónemek számát is.
Az Orbán-kormány azt is megígéri a vitairatban, hogy igyekszik könnyíteni a hozzáférést az uniós forrásokhoz. A terv szerdai bemutatóján is elhangzott, hogy radikálisan csökkenteni kell a pályázatok számát, illetve a vállalkozók keresletét kell előtérbe helyezni a források elosztásánál. Mindez azt jelenti, hogy a tervek szerint a jövőben nem az állam dönti majd el, milyen célokra lehet pályázni, hanem ha valaki ötletével a kormányhoz fordul, akkor ők megvizsgálják és ha megfelelőnek találják, akkor kiírnak hozzá egy pályázatot.
Beke Károly
Menedzsment Fórum