A Markit kutatóintézet csütörtökön közölt jelentése szerint a görög feldolgozóipari PMI a februári 44,2 pontról 42,9 pontra esett, ami a legalacsonyabb érték tavaly április, a világméretű gazdasági válság eddigi legnehezebb szakasza óta, és messze elmarad a növekedés és a hanyatlás közti határt jelentő 50 ponttól.
A belföldi kereslet jelentős mértékben visszaesett márciusban az egy hónappal korábbihoz képest, és külföldről is kevesebb megrendelés érkezett. A cégek leépítésekkel reagáltak, a foglalkoztatási helyzet így már a második éve megszakítás nélkül romlik. A Markit felmérésben megkérdezettek szerint az üzleti környezet egyre rosszabb, részben a kormány megszorító intézkedései, például az áfaemelés miatt, és a kilátások sem jók: a belföldi kereslet további csökkenésével kell számolni egész évben, némi enyhülést csupán az exportpiacokon mutatkozó élénkülés hozhat. A görög feldolgozóipar külpiaci pozíciói azonban csak akkor javulhatnak, ha a vállalatok fokozzák versenyképességüket - mondta Gemma Wallace, a kutatóintézet szakértője.
A hazai összterméket (GDP) meghaladó, bő 300 milliárd eurós államadóssággal és a GDP-arányosan 12,7 százalékos államháztartási hiánnyal küszködő athéni kormány az idén a GDP 4 százalékát kitevő deficitcsökkentést kíván végrehajtani. A görög nemzeti bank számításai szerint részben a megszorítások miatt az euróövezeti tagország gazdasági teljesítménye az idén 2 százalékkal csökken, a tavalyi 2,6 százalékos visszaesés után.
MTI/Menedzsment Fórum