A probléma az, hogy az általuk eladott termékek ára nem igazán magas, meg lehet nézni például a legtöbb acélgyártó tőzsdei áralakulását, ebben tükröződik, hogy a helyzet nem túl jó. (pl a legnagyobb ArcelorMittal:
//bigcharts.marketwatch.com/quickchart/quickchart.asp?symb=mt&insttype=&freq=2&show=&time=13//en.wikipedia.org/wiki/File:Ukraine_Export_Treemap.png
Eközben a korrupt elit is szétrabolta az országot, és talicskázta kifelé a pénzt. Plusz még a boom éveinek végén (2006-8) komoly hitelkiáramlás is volt (//www.tradingeconomics.com/ukraine/loans-to-private-sector), s mindezek eredőjeként a folyó fizetési mérleg egyre negatívabb:
//www.tradingeconomics.com/ukraine/current-account
Ez azt jelenti, hogy ennek a negatívumnak megfelelő összeget folyamatosan devizában valahonnan be kell szereznie Ukrajnának. Ezt egyre gyorsabb dollárban történő állami eladósodással sikerült megoldaniuk. Hogy lehet ezt helyrehozni?
Nyilvánvalóan a folyó fizetési mérleget kéne helyre pofozni, de a hrivnya leértékelése önmagában ezt nem oldja meg, mert mind az export, mind az importcikkeik amúgy is dollárban árazódnak. A lakossági fogyasztást sikerülhet némiképp csökkenteni, de ez nem lesz elegendő. Az egyetlen valós megoldásnak rövidtávon a gázfogyasztás csökkenése tűnik, ami nem megy másként, mint a gázárak jelentős felemelésével, ami (energia)takarékoskodásra fogja kényszeríteni a lakosságot és a vállalatokat.
Tehát ha kizárjuk az orosz segítséget (és egyelőre ebbe az irányba mutat minden), akkor elkerülhetetlen a gázárak nagyarányú megemelése és a hrivnya nagyarányú leértékelése. Ennek hatására azonban jelentősen megugrik az államadósság GDP-hez viszonyított aránya (hiszen az államadósság jelentős része dollárban van, a GDP-meg hrivnyában), visszaesik a fogyasztás, amitől recesszió alakul ki, ami miatt visszaesnek az állam bevételei, amitől nő az államháztartás hiánya, ami miatt ismét meg kell majd szorítani.
A fentiek következménye, illetve mivel Ukrajna az EU/USA számára geopolitikailag igen fontos azt eredményezi, hogy az EU-USA nagyon jelentős, alacsony kamatú kölcsönöket kell adjon Ukrajnának, illetve ha nem akarnak társadalmi válságot, akkor ennek egy részét vissza nem térítendő támogatás/adomány formájában kell, hogy nyújtsák (ezzel javítva a lakosság életkörülményeit, csökkentve a recessziót). Ám még így sem kizárható, hogy - mivel az államadósság nagysága elviselhetetlenül nagy lehet - az állampapírtulajdonosokra valamiféle átütemezés, csődesemény várhat. Nem lehetetlen egy, a Baker-tervhez hasonló megoldás sem, miszerint egy bizonyos diszkont fejében, becserélik a régi ukrán államkötvényeket olynara, amire EU/USA garancia van (pl. minden 100 dollárnyi kötvényt 60 dollárnyi garantáltra).
Akárhogyan is lesz, szinte biztos, hogy Ukrajnára recesszió és devizagyengülés vár, a kötvényesek helyzete pedig erősen kétesélyes...
A legnagyobb ukrán cégek, árulkodó: