A Nemzetgazdasági Minisztérium szerda délután közölt gyorsjelentése megerősítette Varga Mihály pénteki szavait, vagyis 929,2 milliárd forintos hiánnyal zárta a költségvetés a 2013-as évet. Ez az nyolcadik törvénymódosítás eredményeként meghatározott 1125 milliárd forintos előirányzatnál közel 200 milliárd forinttal jobb. Egyben azt is jelenti, hogy a deficitcél 82,5 százalékát hozta össze a 2013-as büdzsé.
Mínuszos december
A december hónap azonban az átlagostól eltérően alakult, jellemzően ugyanis az ekkor érkező adóbevételeknek köszönhetően többlettel zár a költségvetés. Ezúttal viszont 52,9 milliárd forintos hiányt halmozott fel, ami az elszámolt olyan egyszeri kiadásokkal magyarázható, mint például a takarékszövetkezeti integrációnak juttatott 135 milliárdos vagyoni hozzájárulás. Viszont visszatekintve volt már példa a mínusz decemberi hónapra, legutóbb épp 2011-ben, ám akkor is egyszeri tétellel magyarázható a hiány.
Magasabb bevételek és kiadások
A tavaly és idén a bevételi és a kiadási oldalt is jelentősen befolyásoló változások történtek. A bevételi oldalt tekintve, néhány adónemből származó bevételi előirányzat csökkent, bizonyos adónemek megszűntek, illetve módosultak, másrészt új adónemek kerültek bevezetésre.
A 2013. évben a 2012. évhez képest magasabb összegben alakultak ugyanakkor egyes adóbevételek is, pl. az általános forgalmi adó, a személyi jövedelemadó, a regisztrációs adó, valamint a pénzügyi szervezetek különadója. Emellett jelentős összeget tett ki az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek mérlegsoron a frekvenciahasználati jog meghosszabbításáért fizetett összeg is.
A kiadási oldalt tekintve többletkiadást eredményezett, hogy az önkormányzati feladatok és azok finanszírozása több területen átkerült az államháztartás központi alrendszerébe. Ennek következtében a központi költségvetés december végi kiadásai magasabb összegben teljesültek, mint tavaly. Ebben az évben már központi kiadásként jelentkeznek az átvett egészségügyi, szociális és egyéb intézmények - pl. kórházak, fogyatékkal élőket gondozó intézmények, gyermekvédelmi intézmények - kiadásai, valamint a köznevelésben a pedagógusok illetménye.
Ezen kívül meghaladták az előző évi kifizetéseket többek között a vasúti és közúti közlekedési támogatások, lakásépítési támogatások és az állami vagyonnal kapcsolatos kiadások is - írja az NGM.
Nincs veszélyben a 3 százalék
Visszatérve egy bekezdés erejéig, az éves hiányra, érdemes megnézni az alábbi grafikont is, miszerint a kormány várakozásánál kisebb volt a hiány összege, önmagában ez nem számít rendkívüli eredménynek. Sőt, sokkal inkább az átlagos jelzővel lehetne illetni. Az NGM szerint egyébként nincs veszélyben azuniós módszertan szerinti 3 százaléknál kisebb hiány teljesülése.
2012-t egyébként a hatalmas megszorítások (három Matolcsy-csomag) miatt az átlagnál jobbként lehet értékelni a maga 600 milliárdos felhalmozott hiányával. Az már csak hab a tortán, hogy ilyen eredménnyel sem sikerült abban az évben elérniük Orbánéknak a céljukat, vagyis, hogy kikerüljünk a túlzott deficit-eljárás alól. Brüsszel ugyanis nem látta biztosítottnak a 3 százalék alatti hiánycélt hosszabb távon sem, például 2013-ra sem már.
mfor.hu