Csehországban jelenleg kétkulcsos áfa van érvényben. Az alacsonyabb 10 százalékos, ebbe tartoznak a gyógyszerek és az élelmiszerek. A magasabb 20 százalékos, s gyakorlatilag az összes további áru és szolgáltatás ebbe a kategóriába tartozik.
A kulcsok egységesítését - 19 százalékon - Miroslav Kalousek pénzügyminiszter, valamint a TOP 09 koalíciós párt javasolja.
"Az áfa egységesítése 19 százalékon összhangban lenne az adórendszerrel, és ez lenne a legtisztább megoldás" - jelentette ki Necas abban az interjúban, amelyet a Hospodárské Noviny című cseh gazdasági és politikai napilap közölt hétfőn.
A Necas vezette Polgári Demokratikus Pártnak (ODS) eddig az volt az álláspontja, hogy közelíteni kell a két adósávot, de konkrét javaslat nem hangzott el. Korábban néhány polgári demokrata politikus részéről elhangzott, hogy az egységes kulcs 15 százalék lehetne. Ezt azonban a koalíciós partnerek és a szakértők nem tartották reálisnak.
A harmadik koalíciós párt - a Közügyek - továbbra is két adósávban gondolkodik, de hajlandó tárgyalni az egységesítésről is. A Közügyek szerint ugyanis az élelmiszerek áfájának emelése széleskörű áremeléseket vonna maga után, ami negatív társadalmi következményekkel járna. Necas az interjúban azt mondta: ezt magasabb szociális támogatásokkal lehetne ellensúlyozni.
A jobbközép hármas koalíciónak a 200 tagú alsóházban 118 képviselője van, ami olyan többség, amellyel Csehország megalakulása óta (1993) eddig egyetlen kormány sem rendelkezett. A koalíció széleskörű gazdasági reformokban egyezett meg, amelyeket azonban a baloldali ellenzék elvet és bírál, mert csökkennek a szociális támogatások. Napirenden van a nyugdíjrendszer átalakítása is. Necas kijelentette, hogy ezt tartja az idei év egyik legfontosabb feladatának. Szerinte, ha ezt nem sikerülne megvalósítani, akkor kormányának nincs létjogosultsága.
Csehországban évek óta folyik a vita a nyugdíjrendszer reformjáról, s több elképzelés is napvilágot látott. "Az előkészítés alatt álló nyugdíjreformot olyan lényeges ügynek tekintjük, hogy az érdekegyeztető tanácsban az ellenzéki Cseh Szociáldemokrata Párttal is meg kívánjuk vitatni" - jelentette ki Jaromír Drábek munkaügyi és népjóléti miniszter.
Az új nyugdíjrendszert a cseh kormány 2013. január 1-jén tervezi bevezetni. Az elképzelések szerint bevezetnék a magánynyugdíjalapokat is. A nyilvánosságra került tények alapján a társadalombiztosítás járulékainak egy részét a jövőben magánnyugdíjalapokba irányítanák át. A bruttó bérek 28 százalékát kitevő társadalombiztosításból 2013-ban 3 százalék menne az újonnan létrehozandó magánnyugdíjalapokba. Ez az arány 2019-ig 5 százalékra emelkedne.
"A reform kulcseleme, hogy a nyugdíjbiztosítás magánalapú pillérébe kötelező lenne a belépés. A javaslatról azonban még folyik a vita" - közölte a munkaügyi és népjóléti minisztérium szóvivője decemberben.
A minisztérium egy garantált hozamú alap létrehozását is mérlegeli, amely kizárólag a Cseh Köztársaság által kibocsátott állampapírokba ruházna be. A tárca becslése szerint a társadalombiztosítás egy részének az átirányítása a magánnyugdíjalapokba 2013-ban mintegy 30 milliárd koronával csökkentené az állam bevételeit.
Ezt a bevételkiesést kompenzálnák a jelenleg 10 és 20 százalékos sávú forgalmi adó jövőbeni 19 százalékos egységesítésével.
Van egy másik elképzelés is, miszerint a Cseh Energetikai Művek (CEZ) nyereségéből finanszíroznák a reformot.
A sajtóba kiszivárgott értesülések szerint a kormány gazdasági miniszterei már megegyeztek a nyugdíjreform menetrendjében. A kulcsfontosságú koalíciós tárgyalásokra ebben az ügyben várhatóan januárban végén kerül sor.
MTI