5p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az érintettek csaknem öt százaléka jogosulatlanul ment 2008-ban táppénzre, derül ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) felméréséből. Noha a keresőképtelenség ellenőrzését a munkáltató is kezdeményezheti, csupán alig több mint egy százalékuk él ezzel a jogosultsággal. A jogosultak pedig leginkább azt kifogásolják, hogy nem egyértelmű, mi alapján számítja ki részükre a táppénzt az egészségbiztosítási pénztár. Mfor.hu háttér.

Az indokolatlan kiírás gyakorlatilag tb-csalás (Mfor-montázs)

Több érintett szerint nem egyértelmű, mi alapján számolja ki részükre a táppénzt az illetékes egészségbiztosítási pénztár. Szabó Máté ombudsman, habár alkotmányos joggal összefüggő visszásságot nem állapított meg, javasolta Székely Tamás egészségügyi miniszternek, hogy tegyen jogi lépéseket a táppénz-számítás világosabbá tétele érdekében.

Egy panaszos tavaly nyáron azzal kereste meg az ombudsmant, hogy az illetékes egészségbiztosítási pénztár nem küldött tájékoztatást arról, mi alapján számították ki a feleségének járó táppénzt.

A pénztár arra hivatkozott ugyanis, hogy a hatályos jogszabályok alapján – az igény elbírálásán és a folyósításon túl – nem köteles írásbeli elszámolást adni. Az országgyűlési biztos a panaszról megkérdezte az egészségügyi minisztert, aki válaszában kifejtette, hogy a megyei egészségbiztosítási pénztár a teljesített igényekről nem hoz ilyen részleteket tartalmazó határozatot, külön kérésre azonban tájékoztatást ad a táppénz kiszámításának módjáról is.

A probléma azonban nem egyedi eset, miután sokakat érint a táppénz számítása és kifizetése. Az országgyűlési biztos ezért felvetette, hogy a hasonló problémákat hatékonyabban lehetne megelőzni egy szélesebb körű, előzetes hatósági tájékoztatással. A határozatban így szerepelhetne egy olyan rövid írásbeli elszámolás is, amely tartalmazná a táppénz kiszámításának módját.

Több orvos számolhat ellenőrzéssel 

Az ombudsman álláspontja szerint ehhez egyfajta mintát jelenthetne akár a Munka Törvénykönyvének a munkabér elszámolására vonatkozó szabálya. A törvény ugyanis előírja, hogy a munkavállalónak a munkabéréről részletes írásbeli elszámolást kell kapnia, amiből ellenőrizni tudja a számítás helyességét, valamint a levonások jogcímét és összegét.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár azonban nem tapasztalta, hogy nehézségek támadtak volna a jogérvényesítésben; az esetlegesen előforduló hibás számításokból fakadó galibákat az esetek jelentős részében megnyugtatóan rendezik, hangsúlyozta Székely Tamás.

Szabó Máté mindezek alapján megfontolásra javasolta a miniszternek, hogy tegyen lépéseket a táppénz számításával kapcsolatos tájékoztatás törvényi szabályozásának módosítására, amire Székely Tamás hajlandóságot is mutatott, tájékoztatta az mfor.hu-t Bernát György, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa hivatalának sajtótanácsadója.

Egészen más kérdést vet fel, hogy valamennyien keresőképtelenek-e azok közül, akiket az orvos annak nyilvánított? Az OEP ezzel kapcsolatos tájékoztatása szerint 2008-ban, a vizsgált több mint 960 ezer esetből 46 ezernél állapították meg a felülvéleményező orvosok, hogy jogtalanul vették fel az érintettet keresőképtelen állományba. Ez az összes eset 4,8 százaléka.

Egy évvel korábban valamivel többen (5,6 százalék) próbáltak csalni, ekkor azonban még csupán 74 ezer esetben néztek a kiíró orvosok körmére. Utóbbiak ma már jobban meggondolják, kiírják-e indokolatlanul a pácienst, miután ez lényegében társadalombiztosítási csalásnak minősül.

Igaz ugyanakkor, hogy időnként nehéz megállapítani, valódi betegségről van-e szó, vagy csupán szimulál az illető. A has- és fejfájást ugyanis gyakran képtelenség leellenőrizni.

Sokan betegen is dolgoznak tovább 

Az osztrák és magyar dolgozókat foglalkoztató építőanyag gyártó Leier cégcsoport elemzése szerint a magyar dolgozók lógósabbak, és 2008-ban akár 30-40 millió forintos kárt is okozhattak cégüknek azok, akik egészségesen mentek táppénzre - közölte vizsgálatának eredményét a győri székhelyű cég.

Komlós Andor, vállalat ügyvezetője szerint cégüknél az utóbbi két évben megduplázódott azon munkavállalók száma, akik ilyen kerülőúton mennek el pihenni, vállalnak feketén idénymunkát vagy húzzák az időt, és kapják a táppénzt munkaviszonyuk megszüntetése előtt. Mivel a dolgozó betegségének első 15 napjában a munkáltató köteles a munkavállaló bérének 80 százalékát fizetni, utána pedig a táppénz egyharmadát, ezért az így kifizetett plusz költségük a helyettesítéssel együtt tavaly januártól októberig elérte a 29 millió forintot, tette hozzá Komlós Andor.

Ezzel együtt rengetegen vannak olyanok is, akik munkahelyük megőrzése miatt nem mennek betegállományba, holott az indokolt lenne.

A táppénzre való jogosultság felülvizsgálását a Regionális Egészségbiztosítási Pénztár felülvéleményező orvosai végzik, akiknek – jó, ha tisztában vagyunk vele – joguk van többek között megvizsgálni a beteget, a kezelőorvos jelenlétében akár a beteg tartózkodási helyén is, betekinthetnek a betegdokumentációba, és javaslatot tehetnek a táppénzfolyósítás megszüntetésére, tudtuk meg az OEP sajtóirodájától.

Az ellenőrzés indulhat hivatalból, az ütemterv szerint, vagy célzott ellenőrzésként, de kezdeményezheti azt a kétkedő munkáltató is. Utóbbira 2008-ban 1295 esetben volt példa, ami az összes eset alig több mint egy százaléka. Egy évvel korábban pedig alig több mint ezren éltek ezzel a joggal.

Simon Rita

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!