4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A tavalyi lassulást követően 2008 - kissé gyorsuló bővülés mellett - a kivárás éve lesz a magyar gazdaságban, és a GDP-növekedés csak a legkedvezőbb forgatókönyv esetén érheti el a 2,5 százalékot. Az mfor.hu Heti Diagram sorozata ezúttal az ICEG Európai Központ elemzését közli arról, miért nem tud gazdaságunk a közeljövőben visszatérni a korábbi magasabb növekedési ütemre.

Az utolsó negyedéves növekedési adatok régen nem tapasztalt lassú növekedésre hívják fel a figyelmet. Egyúttal rámutatnak arra, hogy a kiigazítás mértéke, a költségvetési korrekció erőteljesen bevétel-orientált jellege, valamint a magyar gazdaság versenyképességi problémái nyomán a gazdasági növekedés üteme akár tartósan is alacsony maradhat.

Miért lassul a növekedés?

A gazdasági növekedés 2006 elejétől tapasztalható, negyedévről negyedévre jelentkező lassulásának három, jellegében eltérő oka van: a költségvetési kiigazítás és ennek szerkezete; a piaci szereplők üzleti beruházások alakulását kedvezőtlenül érintő várakozásai a gazdaságpolitika hitelességével, a hazai gazdaság növekedési kilátásaival és a befektetési környezettel kapcsolatosan; valamint a gazdasági növekedés kínálati tényezőinek és a magyar gazdaság versenyképességi mutatóinak a romlása.

A növekedés lassulását okozó tényezők arra mutatnak rá, hogy a kereslet-megszorítás enyhülése mellett sem valószínű, hogy a növekedés lassulása átmeneti lesz és a gazdaság 2008-tól kezdődően automatikusan visszatér a korábbi magasabb növekedési ütemre. A tavalyi lassulást követően az idei év - kissé gyorsuló növekedés mellett - a kivárás éve lesz, és most inkább úgy tűnik, hogy a GDP növekedése csak a legkedvezőbb forgatókönyv mellett érheti el a 2,5 százalékot.


A csak fokozatosan gyorsuló növekedést az magyarázza, hogy a növekedés lassulásában több keresleti tényező hatása együttesen érvényesült, és a fogyasztás, a beruházások, valamint hozzájárulása a nettó export GDP-növekedéséhez változatlanul mérsékelt marad. A belföldi kereslet csökkenése mellett a növekedést tavaly az exportértékesítés bővülése ösztönözte.

Mi várható idén?

Azonban az export növekedésében 2008-ban növekvő problémát jelentenek a világgazdaság mélyülő szerkezeti problémái, ezen belül az eurózóna mérséklődő növekedési üteme és importkereslete. Ez mindenképpen visszafogja a nettó export hozzájárulását a bővüléshez, még akkor is, ha a gyenge fogyasztási és beruházási kereslet az import növekedését is korlátok között tartja.

A GDP-felhasználás legnagyobb komponense, a lakossági fogyasztás növekedését korlátozhatják 2008-ban a nettó reálbérek tavalyi csökkenésének késleltetett hatásai, a korábban számítottnál erőteljesebb fogyasztói áremelkedés, valamint a kedvezőtlenebbé váló monetáris kondíciók (magas kamatok, gyengülő árfolyam, növekvő hitelezési és törlesztési kockázatok, stb.) nyomán óvatosabbá váló fogyasztói magatartás.

A közösségi fogyasztás növekedésének a költségvetési egyensúlyi célok szabnak határt, bár a korábban gondoltnál kedvezőbben alakuló bevételek az év második felében ebben a tekintetben kisebb bővülést lehetővé tehetnek.

A rövid-és középtávú növekedést tekintve is kritikus tényező a beruházások és ezen belül az üzleti szféra beruházásainak alakulása, ami meredeken lassult az elmúlt 18 hónapban. Idén ebben a tekintetben sem várható látványos fordulat, sokkal inkább a beruházások mérsékelt ütemű, 2,5-3,5 százalékos bővülésére lehet számítani - a 2006-os csökkenést és a tavalyi stagnálást követően.

A kedvezőtlenné váló nemzetközi konjunktúra, a belföldi kereslet gyengélkedése mellett kínálati problémák, a kedvezőtlen versenyképességi mutatók sem kedveznek a beruházási aktivitásnak, miközben kérdéses, milyen ütemben lesz képes 2008-ban bővülni a nettó FDI.

Továbbá figyelembe kell venni azt is, hogy nem várható, hogy egy ekkora mértékű és ilyen szerkezetben végrehajtott kiigazítás növekedési hatása gyorsan elmúljon. A gazdaságpolitikának jelentős egyensúlytalanságot kell(ett) korrigálnia, ami tartós kiigazítási igénnyel társul, és ez még kellőképpen rugalmasan alkalmazkodó gazdaság esetében is átmeneti kibocsátás-vesztességgel jár.

A magyar gazdaság azonban szerkezeti torzulásokkal, korlátozottan rugalmas tényezőpiacokkal rendelkezik, amelyek lassítják az alkalmazkodást a keresleti sokkhoz és a növekedési dinamikát.

Dr. Gáspár Pál

ICEG Európai Központ

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!