3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A kormány a gyógyszergyártók többségével kötött megállapodását mindenki másként értékeli. Sokak szerint félő, hogy ezzel tönkreteszik a magyar gazdaság egy rendkívül eredményes területét. A tanulmány ennek a sikernek a természetrajzát mutatja be a Richter Gedeon Rt. példáján keresztül.

A DCF módszer

A DCF módszer leírását a szabad cash flow definíciójával kell kezdenünk.
"A szabad cash flow egyenlő a vállalat adózás utáni működési eredménye, plusz a pénzkiadással nem járó elszámolt költségek, mínusz a tevékenység folytatása során a működő tőkébe, a tárgyi eszközökbe, illetve egyéb eszközökbe eszközölt befektetések."(5) Ez az a pénzösszeg, amelyet a vállalat a fenntartható működése során megtermel, amit már semmilyen jelentős kötelezettség nem terhel és ezáltal a további felhasználással kapcsolatos - fogyasztási, vagy befektetési - döntések tárgya.

Ezen Copeland-Koller-Murrin szabály alapján alakítottuk ki a saját hüvelykujj szabályunkra épülő szabad cash flow algoritmusunkat, mely a magyar viszonyok között is jól alkalmazható:

Szabad cash flow (FCF) = Adózás előtti eredmény + Amortizáció - beruházások


Ezen pénzösszeg levezetése során látjuk

- a gazdálkodás eredményét, ami minden további felhasználási döntés forrása,

- azt a pénzt, amelyet a pótlásra félretettünk, függetlenül attól, hogy költségként elszámoltuk és

- azokat a kiadásokat, melyeket a tevékenység megújított folytatása érdekében kellett felhasználnunk.

Erről az összegről már szabadon dönthetünk: befektetjük, vagy elfogyasztjuk (osztalékot fizetünk belőle).

A szabad cash flow pontos meghatározásának képlete ennél valamivel bonyolultabb.(6) Mi itt megmaradunk a hüvelykujj szabály szintjén. Gondolatmenetünk jelenleg ennél többet nem igényel.

(5) - Lásd Copeland - Koller - Murrin: Vállalatértékelés, 168 oldal.
(6) - Ezzel kapcsolatban további megfontolásokat találhatunk a már idézett vállaltértékelés könyvben, valamint Boda György, Szlávik Péter: Kontrolling rendszerek tervezése c. munkájának 63-74. oldalán (Budapest, KJK Kerszöv, 2001).

A Copeland könyv 168. oldalán található az a példa, mely az általunk használt DCF alapú becslő algoritmus kialakításának mintájául szolgált (A Hershey Élelmiszeripari vállalat vagyonértékének becslése).

A 169. oldalon a megtaláljuk a szabad cash flow részletes, pontosabb algoritmusát (ezzel kapcsolatban lásd az 5.2. táblázat "Működési szabad cash flow" sorát. Ez az a sor, amelynek adatai aztán bekerülnek a 168. oldalon található minta algoritmusba.

Ha valaki az 5.2. táblázat részletesebb algoritmusa szerint azok az adatok, amelyek a működési szabad cash flow sort érdemben meghatározzák, nagyságrendileg kialakítják, az
+ EBIT, a kamat és adófizetés előtti nyereség, - készpénzes adófizetés az EBIT után, + amortizáció, +/-működő tőke állományváltozása, - beruházási kiadások, +/-egyéb eszközök állományváltozása. Saját hüvelykujj szabályunk ennek a leegyszerűsítéséből született.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!