2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Idén először haladja meg a Kínából Európába irányuló beruházások száma a fordított irányúakét, ami Kína gazdasági térnyerésének bizonyítékaként is szolgálhat - derül ki a PricewaterhouseCoopers (PwC) nemzetközi szolgáltató cég legújabb jelentéséből.

Az idei év első negyedévében 32 kínai cég - Hongkongot, Tajvant és Makaót nem ide számítva - ruházott be Európában, miközben a Kínában beruházó európai vállalatok száma csupán 26 volt - derül ki a jelentésből. A PwC a korábbi évek statisztikáit megvizsgálva azt is megállapítja: a kínai cégek európai terjeszkedése töretlen növekedést mutat az elmúlt bő fél évtizedben, a globális gazdasági és pénzügyi válság, az eurózóna nehézségei és a kínai gazdaság lassulásának ellenére.

Míg 2006 egészében például csupán 11 kínai cég eszközölt beruházást az európai kontinensen, 2011-re számuk már elérte a 61-et, a másik oldalon viszont az európai cégek hat évvel ezelőtt még 163-ra rúgó beruházása a válság kezdetét követően 2009-re 85-re apadt, majd lassú növekedéssel 2011-ben 125-re erősödött.

A jelentésből az is kiderül: az európai beruházásokat a többségi állami tulajdonban lévő kínai cégek vezetik, nő ugyanakkor az ottani piacok iránt érdeklődő magánvállalkozások száma is. Legélénkebb a kapcsolat a német és francia piacokkal, a felvásárlások és összeolvadások terén a statisztikák szerint Németországot preferálják a kínai cégek, a kínai vállalatokba pedig legnagyobb értékben francia cégek fektetnek be.

A legnagyobb értékű tranzakciók listáját energiapiaci, közszolgáltatási, bányászati és infrastrukturális ágazatok vezetik, a legtöbb beruházás pedig az ipari termékek, telekommunikáció, média, kiskereskedelem terén történik - összegzi a PwC a piaci adatokat.

A gazdasági nehézségek miatt viszonylag kiszolgáltatott helyzetben lévő európai cégek jelenleg vonzó célpontot jelentenek a kínai vállalatok számára, de az árfolyamok alakulása is utóbbiaknak kedvez, a kínai vezetés így már többször ösztönözte arra cégeit: használják ki a kínálkozó lehetőségeket.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!