Szeptember elsejéig nem kezdődött meg a paksi orosz hitel lehívása - közölte a parlamenti tájékoztatási rendszeren kereszül az érdeklődő képviselőkkel Süli János, tárca nélküli miniszter. A paksi beruházásért felelős kormánytag ezzel megerősítette Lázár János korábbi nyilatkozatát: a Miniszterelnökséget vezető miniszter nemrég egy kormányinfón portálunk kérdésére közölte, hogy a hitel lehívására még nem került sor.
Süli János
Lázár akkor hozzátette, hogy az év hátralévő részében viszont biztos megkezdődik a hitel felhasználása; várakozása szerint több százmillió eurót fognak lehívni. Azt is elmondta, hogy az Államadósság Kezelő Központ folyamatosan vizsgálja a lehető legolcsóbb finanszírozási lehetőségeket.
A magyar félnek a lehívást követően 60 nap áll rendelkezésre, hogy előtörlessze a hitelt, vagyis annak van a legnagyobb esélye, hogy a szakaszos lehívásokat a kormány saját költségvetési forrásaiból egyből megpróbálja visszafizetni. Ez vélhetően a kezdeti, kisebb összegről (félreértés ne essék, százmillió eurós tételekről van szó) szóló számlák esetében történhet így. A teljes hitelkeret 10 milliárd euró.
Süli most azt is elárulta, hogy annak ellenére kellett már fizetni az oroszoknak a hitelért, hogy még egy eurót sem hívtunk le belőle. Az is pénzbe kerül ugyanis az adósnak, ha vár a hitel lehívásával. Márpedig a beruházás csúszásban van az eredeti tervhez képest: a kormány szerint az uniós jóváhagyási procedúra miatt 22 hónapos késést szenvedtek el, s csak jövő januárban kezdődhet a tényleges munka a terepen.
A tárca nélküli miniszter tájékoztatása szerint 2015-ös és 2016-os előirányzott, de le nem hívott hitelkeretek után Magyarország - az államközi szerződésnek megfelelően - eddig összesen 1 012 500 euró rendelkezésre tartási díjat fizetett az oroszoknak, mégpedig két részletben: 2016 első negyedévében 250 000 eurót, 2017 első negyedévében pedig 762 500 eurót.
Süli mindehhez hozzátette, hogy a hitelkeret megnyitásától idén szeptember elejéig "Magyarország számára a hitel semmibe nem került, azzal kapcsolatban semmilyen költség nem merült fel".
Vagyis a miniszter szerint nem a költségek között kell elszámolni a már kifizetett, mai árfolyamon 312 millió forintos rendelkezésre tartási díjat (ami persze az akkori árfolyamon nem pont ekkora, de az eltérés nem lényegi).
A paksi cég reagálva cikkünkre közölte, hogy a hitelkeret idén nyílt meg, s erre az időszakra költséget nem kellett elszámolni. Az idei évi, le nem hívott hitel utáni rendelkezésre állási díjat pedig majd csak jövőre az első negyedévben kell megfizetni.
mfor.hu