Egyre kevesebb a devizahitel
Több mint 200 milliárd forintnyi devizahiteltől szabadultak meg a háztartások a harmadik negyedévben, így szeptember végén 3641,1 milliárd forint volt a devizában folyósított lakáscélú és szabadfelhasználású hitelek összege - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) csütörtök reggel közölt statisztikájából. A forinthitelek állománya viszont nagyjából 50 milliárd forinttal emelkedett június végéhez képest.
Összesen 5,5 milliárd forintnyi lakáscélú és szabadfelhasználású deviza alapú jelzáloghitelt folyósítottak a harmadik negyedévben a bankok, ez még mindig nagyon kevés, de majdnem a duplája az előző negyedév 3 milliárd forintos adatának. Emellett a háztartások 64 milliárd forintnyi tőkét törlesztettek a pénzintézetek felé, ebből 26,7 milliárd volt előtörlesztés. A bankok 11,2 milliárd forintnyi tőkekövetelést írtak le július és szeptember között, 13 milliárdnyi állományt pedig eladtak.
A forinthitelek piacán az 55,3 milliárd forintos folyósítás magasabb volt a második negyedév 44 milliárdjánál, a tőketörlesztés pedig 54,2 milliárd forintot tett ki. A forinthitel-állományon 2,7 milliárdnyi tőkekövetelést írtak le a bankok, 6,5 milliárd forintnyi állományt pedig eladtak. Így a június végi 1885,6 milliárd forintról három hónap alatt 1936 milliárdra emelkedett a forintban fennálló lakáscélú és szabadfelhasználású jelzáloghitelek állománya.
A késedelmes hitelek egy részénél az adósok kérhették hitelük forintra váltását, ezt javarészt a harmadik negyedévben bonyolították le a cégek. A jegybank adatai szerint a kötelező átváltásban 23 milliárd forintnyi állományt konvertáltak forintra, míg szeptember közepéig önkéntes alapon ennél még valamivel több devizahiteltől szabadultak meg az adósok, így a harmadik negyedévben a teljes átváltott állomány mintegy 55 milliárd forintot tett ki.
Egy másik adósmentő intézkedésben, a gyűjtőszámlahitelekben a harmadik negyedévben az érintettek egyre nagyobb része vett részt. Az MNB adatai szerint szeptember végéig 63 100 gyűjtőszámlahitel-számlát nyitottak, három hónappal korábban ez a szám 20 200 volt. A rögzítéshez kapcsolt hitelállomány egy negyedév alatt 180,5 milliárd forintról 595,4 milliárdra emelkedett, a negyedév végén az összes devizaalapú jelzáloghitel 16,4 százaléka volt érintett gyűjtőszámla-konstrukcióban.
Csökkent a rossz hitelek állománya
Szokás szerint részletes adatokkal is szolgált a jegybank a hitelállomány összetételéről és a portfólió minőségéről. Eszerint a háztartások teljes 6141,8 milliárd forintos hitelállományából a harmadik negyedév végéig bruttó 955,1 milliárd forintot strukturáltak át a bankok. A teljes állományon belül 4546,7 milliárd forint volt a késedelem nélküli, vagyis 1595,1 milliárd forintnyi adósság esetében van valamilyen késedelem, ami a teljes állomány 26 százaléka.
A bankok azonban rendre a 90 napon túli késedelmes arányt szokták alapul venni, hiszen ezeknél a hiteleknél jó esély van arra, hogy már soha nem fog tudni fizetni az adós. Szeptember végén a háztartásoknál bruttó 1072,8 milliárd forintnyi állomány volt 90 napon túli késedelemben, ez a teljes állomány 17,5 százaléka. Ez egyébként csökkenést jelentett a második negyedév végén tapasztalt 1138,2 milliárd forinthoz képest, akkor az még a teljes hitelállomány 17,9 százalékát tette ki. A portfólió minőségének javulása nagyban köszönhető volt annak, hogy a problémás devizahitelek egy részét forintra váltották a bankok, és az adósság 25 százalékát elengedték ezzel egyidejűleg.
Ha a főbb hiteltípusokat nézzük, akkor az derül ki a jegybank statisztikájából, hogy a támogatott lakáshitelek állományán belül mindössze 4,2 százalékos volt a 90 napon túli késedelem aránya, a deviza alapú lakáshiteleknél viszont ez az arány 14,3 százalékot tett ki. Ennél is rosszabb volt a háztartások esetében a szabad felhasználású forinthitel-portfólió, melynek 21,6 százaléka volt három hónapnál régebbi késedelemmel érintett. Devizában ennél is rosszabb volt az arány, 22,7 százaléka dőlt be a hiteleknek.
A legsiralmasabb a gépjárműhitelek portfóliója, a jegybank statisztikája szerint szeptember végén az 59,3 milliárdnyi forintalapú gépjárműhitelből már több mint 33 milliárd volt 90 napon túli késedelemmel érintett, vagyis 56,4 százalékos volt az NPL-ráta.
Beke Károly
mfor.hu