Az ötéves program a most kiadott dokumentum szerint elsősorban igyekszik elősegíteni Kína fenntartható fejlődését, javítani a szegények életkörülményein és támogatni a nemzetközi együttműködést. Kína még mindig egy fejlődő ország, amelynek sok kihívással kell most és a jövőben is szembenéznie - mondta a kínai fővárosban Khalid Malik, a világszervezet állandó kínai koordinátora. Hozzátette: Kínai ugyan a világ harmadik legnagyobb gazdaságává nőtte ki magát, de 1,3 milliárdos lakossága miatt ennek hatása szétaprózódik.
"Az egy főre jutó jövedelem tekintetében Kína a 100. hely mögött van a világon és még mindig kínaiak millióinak van 1 dollár alatt a napi bevétele" - emlékezetett Malik. A program Kína környezeti állapotának fenntarthatóságára, a klímaváltozással összefüggő feladatokra, az alacsony széndioxid-kibocsátású gazdaságfejlesztésre, valamint a legszegényebb, a legkiszolgáltatottabb emberek életkörülményeinek javítására fog összpontosítani úgy, hogy közben törekszik az ország minél szervesebb bevonására a nemzetközi közösségbe.
"Mindezek a Kína és az ENSZ közötti együttműködés öt évre szóló irányai, amelyek különböző területeken serkenteni fogják a kétoldalú együttműködést" - állapította meg Ji Hszia-csun (Yi Xiaozhun) kínai kereskedelmi miniszterhelyettes és egyben azt kérte, hogy a folyamatos változásban lévő belső kínai helyzet és a világgazdaság aktuális állapotának függvényében időről időre módosítsanak majd a projekteken és a célokon. "Kína gyors társadalmi és gazdasági fejlődése következtében a jövőben a bizonytalanság fokozódására lehet számítani" - tette hozzá a minisztériumi vezető.
MTI/Menedzsment Fórum