Az építőipari termelés volumene 10,2 százalékkal nőtt júniusban az egy évvel korábbihoz képest. Ez az érték az idei második legmagasabb, amelyet azonban némiképp árnyal, hogy most két munkanappal több volt, mint 2014 hatodik hónapjában. Májusban egyébként kettővel kevesebb, amely nyilván hozzájárult a szerény 1,6 százalékos emelkedéshez.
A volument egyébként - a korábbi hónapokhoz hasonlóan - az egyéb építmények (utak, vasút, közműfejlesztések) húzták, amely 14,9 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, míg az épületek 5,6-tal.
Júniusban havi bázison 0,5 százalékkal nőtt a volumen a szezonálisan és munkanappal is kiigazított adatok szerint.
A lényeg, hogy a szektor mit sem vesztett lendületéből, azonban megint közelebb lépett a kifulladáshoz, ugyanis a júniusban újonnan kötött szerződések értéke messze elmaradt magától a termelési értéktől. Ez számokra lefordítva azt jelenti, hogy a cégek 135,3 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket, míg az építőipari termelés 201,6 milliárdot ért el. Előbbi érték már hónapok óta elmarad utóbbiétól, amelynek eredménye a szerződésállomány alakulásában mutatkozik meg.
A teljes szerződésállomány 543,8 milliárd forintot tett ki júniusban, amely fele (51,5 százaléka) a tavalyi év hasonló időszakinak. Persze egyelőre nincs nagy veszélyben a szektor, hiszen ha megnézzük, hogy az elmúlt hónapokban milyen ütemben fogyatkozott ez az állomány, akkor kiderül, hogy idén átlagosan 35 milliárd forinttal minden hónapban. Ha pedig az nem gyorsul fel az év második felében, akkor az 543 milliárd forint még kitarthat az uniós pályázatok megérkezéséig.
Ha azonban ezek késnek és persze választások híján a kormányzati megrendelések sem pörögnek, akkor a jövő évben komoly nehézségek elé néznek az építőipari vállalkozások.
mfor.hu