3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A sertés tőkehús általános forgalmi adója (áfa) 2016. január 1-jén esedékes csökkentése következményeként belátható időn belül kedvező fejleményekre számít a sertéságazatban a Vágóállat és Hús Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (VHT).

A terméktanács az MTI-hez hétfőn eljuttatott közleményében rámutat: az áfa 5 százalékra csökkentésével az agrárium egyik meghatározó ágazata komplex módon bizonyíthatja, hogy az élelmiszerek áfakulcsának közelítése az EU-tagállamok átlagához versenyelőnyt jelent.

A VHT szerint ennek nemcsak az agrárium számára lesz hozadéka, hanem nemzetgazdasági szinten is: fehéredik a gazdaság, nőni fognak az áfa- és egyéb adóbevételek, a járulék- és a díjbevételek. Számítani lehet új vidéki munkahelyek létrejöttére is.

Ezért a sertéságazat az áfa csökkentését nemcsak kormányzati támogatásnak tekinti, hanem feladatnak is - jelzik a közleményben.

A VHT emlékeztet arra, hogy az 1980-as évek közepén Magyarországon még 10 millió darab volt a sertésállomány. A lakossági sertéshús fogyasztás évente és fejenként elérte a 45 kilogrammot, ezt kizárólag belföldi alapanyagból biztosították.

Jelenleg a sertésállomány Magyarországon 3,1 millió darab, a lakossági sertéshús fogyasztás évente 26 kilogramm fejenként. Az alapanyag legalább 40 százaléka és a kiskereskedelemben forgalmazott késztermékek ugyancsak mintegy 40 százaléka más országokból érkezik Magyarországra - ismertetik a közleményben.

A terméktanács szerint az EU-átlagnál több mint kétszer magasabb áfakulcs, valamint a külföldről beáramló sertéshús termékek miatt az ágazat a feketegazdaság és -kereskedelem fő területe lett. A feketegazdaság részaránya a szervezet szerint már 50 százalékra becsülhető az ágazatban.     

A VHT szerint mérföldkő volt az ágazat számára, amikor 2012-ben a kormány elfogadta a sertésstratégiát, amely a sertésállomány megkétszerezését tűzte ki célul. Azóta több meghatározó lépés történt: 2014. január 1-jével 5 százalékra csökkent az élősertés és félsertés áfakulcsa, az idén pedig bevezették a 8,5 milliárd forint forrásösszegű kocatámogatást. A folyamatot azt zárja, hogy a sertés tőkehús áfája 5 százalékra mérséklődik 2016. január 1-jén.

A terméktanács közleményében kifejti: az intézkedések hatására az ágazati szereplők a minőség és fajtapolitika területén egyaránt eredményeket értek el. A magasabb zsírtartalmú állományt felváltották az egészséges táplálkozás követelményeit jobban kielégítő fajták.

A VHT szerint az 5 százalékos áfakulcs bevezetését a sertéságazatban az indokolja, hogy az elmúlt 20 évben itt volt a legnagyobb a veszteség, ugyanakkor az ágazat értékeire az egész országnak szüksége van.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!