Mekkora reálbércsökkentésre számíthatunk?
Reálbércsökkenés a verseny- és költségvetési szférában
Az éves szinten az idén és jövőre is a GDP 5 százaléka körüli kiigazítás hatására az egy főre jutó reálbércsökkenés elérheti a 3-4 százalékot, míg a reáljövedelmek ennél alacsonyabb mértékben, 2-3 százalékkal mérséklődnek - mondta Kovács Álmos, a Pénzügyminisztérium (PM) helyettes államtitkára. Hozzátette: a versenyszférában nem számítanak a reálbérek csökkenésére, viszont a költségvetési szférában annál inkább.
Kovács Álmos az intézkedések becsült hatásait összegezve elmondta: a megtakarítási hányad várható csökkenése és a fogyasztás stagnálása mellett azzal számolnak, hogy a GDP növekedési üteme a 2 százalék körüli szintről 2009-re visszatér korábbi pályájára.
Kamatemelésre van szükség
Barca György, az ING Bank vezető elemzője szerint a miniszterelnök "lenullázta a csomag pozitív hatását", amikor a Dow Jones hírügynökségnek múlt szombaton adott nyilatkozatában azt mondta, hogy a forint elmozdulhat az árfolyamsáv közepe felé, hiszen ezzel azt üzente, hogy a "megszorítani" vagy a "jövedelmeket elinflálni" dilemmát inkább az utóbbi megoldással kívánja feloldani.
"A piac átárazza a hozamszintet, ezért kamatemelésre van szükség, noha úgy látszik, hogy a Magyar Nemzeti Bank türelmes" - fogalmazott az elemző, aki úgy véli, hogy a jegybank tekintetbe veheti azt is, hogy a fogyasztás visszaesése miatt nem lódul meg az infláció.