5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

"Nagy nyomás" várható a hitelminősítők részéről a magyarországi önkormányzati választások után annak érdekében, hogy a magyar kormány folytassa az együttműködést a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) - vélekednek legfrissebb helyzetértékeléseikben londoni felzárkózó piaci elemzők.

A UBS bankcsoport szerdai kommentárja szerint a banktól tanácsot kérő befektetők körében jelenleg a legfontosabb kérdés Magyarországgal kapcsolatban az, hogy várhatóan miképp alakul a magyar kormány kapcsolata a valutaalappal és az EU-val.

A pénzintézet londoni feltörekvő piaci közgazdászainak minapi befektetői tájékoztatóján - a UBS által erről szerdán Londonban kiadott részletes ismertetés szerint - elhangzott: Magyarországra az EU részéről "nagyon erős nyomás nehezedik" a jövő évi GDP-arányos államháztartási hiány 3 százalékra csökkentése végett, tekintettel arra, hogy Magyarország hat éve áll túlzottdeficit-eljárás alatt, és ha egy adott ország esetében ez az eljárás a hetedik évébe lép, az potenciálisan súlyos bírságokkal és egyéb "negatív következményekkel" járhat.

A UBS szakelemzőinek tájékoztatóján elhangzott az is, hogy - a korábbi évek 4-6 milliárd eurós átlagával szemben - 2011-2012-ben évente átlagosan több mint 8 milliárd eurónak megfelelő hazai és devizaadósság jár le, beleértve az IMF-nek és az EU-nak visszafizetendő juttatásokat.

Ebben a helyzetben ahhoz, hogy Magyarország "elboldoguljon az IMF nélkül", a globális refinanszírozási környezetnek "nagyon-nagyon támogatónak kell maradnia".

Ha ez nem így lesz, a hitelminősítők részéről "jelentős nyomás" nehezedhet Magyarországra potenciális visszaminősítések formájában, mivel a refinanszírozási igények a következő időszakban "történelmi léptékben is nagyon nagyok" lesznek, a piaci viszonyok pedig továbbra is "igen szeszélyesek".

Ebben a környezetben "értelmes dolog lenne", ha a magyar kormány visszaülne a tárgyalóasztalhoz az IMF-fel és az EU-val, és megpróbálna tető alá hozni egy elővigyázatossági megállapodást. A cég szakértői tisztában vannak ugyanakkor azzal is, hogy "valószínűtlen" egy ilyen egyezség elérése az október 3-ai önkormányzati választások előtt, és az addig hátralévő időben jó eséllyel egyre erősebb lesz a "piaci zaj" - áll a UBS szerdai ismertetésében.

A JP Morgan bankcsoport londoni feltörekvő piaci elemzőinek új helyzetértékelése szerint jóllehet a magyar kormány egyelőre kitart azon véleménye mellett, hogy nincs szüksége az IMF-re, az EU azonban valószínűleg ragaszkodni fog ahhoz, hogy Magyarország folytassa az együttműködést a Nemzetközi Valutaalappal. A JP Morgan szerint az IMF felügyeleti infrastruktúrája szükséges a Fidesz gazdaságpolitikájának hitelessé tételéhez.

Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland (RBS) globális felzárkózó piaci kutatási részlegének vezetője ugyancsak szerdán Londonban ismertetett kommentárjában úgy vélekedett, hogy a hitelminősítők az októberi önkormányzati választásokig "még adnak időt a kormánynak". Ha azonban akkor sem látják úgy, hogy a magyar kormány ismét elkötelezi magát az IMF/EU-program mellett, vagy nem látnak reális, konkrét intézkedéseket egy középtávú költségvetési program formájában, vissza fogják minősíteni Magyarországot, akár "bóvli" kategóriába - jósolta az RBS vezető londoni elemzője.

A "bóvli" - vagyis a befektetési szint alatti, spekulatív - sávba történő visszaminősítés kockázata elsősorban a Standard & Poor's hitelminősítő esetében áll fenn. Az S&P ugyanis "BBB mínusz" osztályzattal, vagyis a befektetési kategória alapszintjén tartja nyilván a magyar szuverén adósosztályzatot, leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátással. Ha a Standard & Poor's ezt a magyar besorolást rontja, azzal Magyarország ennél a cégnél elvesztené befektetésre ajánlott osztályzatát.

Jelenleg három EU-tagállamnak - Lettországnak, Romániának és Görögországnak - vannak nem befektetői, azaz "bóvli" adóskockázati besorolásai.

A Standard & Poor's július végén jelentette be Londonban, hogy az addigi stabilról negatívra rontotta a magyar adósbesorolás kilátását, arra a véleményére hivatkozva, hogy "a kormány egyes intézkedései kedvezőtlenek lehetnek a magyar gazdaság középtávú makrokilátásaira". Akkori elemzésében az S&P e lépések között első helyre sorolta a pénzintézetekre kiróni tervezett adót, amelynek mértéke a hitelminősítő szerint középtávon ronthatja a bankrendszer tőkefelhajtó, és ezáltal hitelezési képességét is.

A Standard & Poor's a befektetői besorolásuk elvesztésétől fenyegetett országokról minap kiadott új elemzésében megerősítette ezt a véleményét. Az S&P legfrissebb értékelése szerint a magyar adósosztályzatra érvényes negatív kilátás a cég azon véleményét tükrözi, hogy a kormány által a közfinanszírozási helyzet konszolidálására kidolgozott terv "kulcsfontosságú alkotóelemei károsnak bizonyulhatnak" a magyar gazdaság középtávú növekedési kilátásai szempontjából.

Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor's, Moody's Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody's még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!