Az ázsiai országoknak közös érdekeikre, sorsukra és felelősségükre alapozottan kell közösséget alkotniuk, s az integrációval új erőt kell vinniük a régió gazdaságába - hangoztatta Li. Síkra szállt a kereskedelem liberalizációja, a befektetések ösztönzése, a térségi és a kisebb integrációk fokozása mellett. Kína kész a Regionális Átfogó Gazdasági Partnerség (RCEP) tárgyalásait előmozdítani és nyitott a Csendes-óceáni Partnerség irányába - állapította meg.
A kínai gazdaság idei indulását jónak és stabilnak nevezte a kormányfő. Biztosította a helyszínen több mint ezer fős hallgatóságát, hogy a kínai gazdaság "erős ellenálló képességgel" rendelkezik a rá háruló nyomás és nehézségek kivédéséhez.
Li Ko-csiang nem sokkal az után beszélt, hogy a legfrissebb, jelentős visszaesésről árulkodó kínai külkereskedelmi forgalmi adatok napvilágot láttak. Ezek szerint a kínai export 6,6 százalékkal, az import pedig 11,3 százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához képest.
A kormányfő ugyanakkor arról igyekezett meggyőzni a közönségét, hogy a kínai gazdaságirányítás rendelkezik azokkal a képességekkel és meggyőződéssel, amelyekkel a gazdaságot megfelelő szinten tudják tartani. Az idei évre tervezett 7,5 százalékos GDP-növekedéssel kapcsolatban megjegyezte, hogy a megfelelő foglalkoztatással és a nagyobb kilengések elkerülésével a cél teljesíthető.
Peking a reform elmélyítésével, a strukturális átalakításokkal és a lakosság életkörülményeinek javításával lendületbe kívánja hozni a gazdaságot, amely "a minőség és a teljesítmény új szintjéhez jutott a gyors növekedés három évtizede után" - fogalmazott a miniszterelnök.
Li Ko-csiang megerősítette, hogy kormánya nem tervez rövidtávú gazdaságélénkítő csomagot az ideiglenes nehézségek leküzdésére, miközben több figyelmet fordít a szilárd, fenntartható fejlődés garanciáira közép- és hosszútávon.
A kormányfő emlékeztetett rá, hogy Kína hatalmas devizatartalékkal rendelkezik, és "jelentős tere van még az új típusú ipari fejlesztéseknek, az információs technológia, az urbanizáció és az agrárium modernizálásában". A fejlett és fejletlen régiók közötti különbség csökkentése úgyszintén a potenciális lehetőségek sorát kínálja - jegyzete meg.
Li Ko-csiang Kína békés fejlődéséről is beszélt megnyitó előadásában és támogatásáról biztosított minden olyan javaslatot, amely a tengeri együttműködést szolgálja, de kijelentette, Kína megvédi területének szuverenitását, "határozott választ ad a Dél-kínai-tenger térségének békéjét és stabilitását veszélyeztető provokációkra".
Az idei fórumon a külföldi kormányzati vezetők közül részt vesz Tony Abbott Ausztrália miniszterelnöke, Csung Hong Von, Dél-Korea kormányfője, Laosz, Namíbia, Pakisztán, Timor-Leste miniszterelnöke, valamint Arkagyij Dvorkovics orosz miniszterelnök-helyettes és Vietnam miniszterelnök-helyettese.
MTI