A szövetségi felügyelet azt vizsgálja, hogy a legerősebb pénzintézetek közé tartozó bank félrevezette-e a befektetőket bizonyos jelzáloghitel-alapú termékekkel kapcsolatban. Olyan befektetési eszközökről van szó, amelyeknek létrehozásában a bank közreműködött, és időnként pozíciót vett ellenük. James Gorman, a Morgan Stanley vezérigazgatója Tokióban úgy nyilatkozott: nincs tudomása arról, hogy szövetségi vizsgálat folyna cége ellen.
A Goldman Sachs befektetési bank ellen április közepén hasonló súlyos értékpapírcsalás vádja merült fel. A tőzsdefelügyelet (SEC) szinte piaci földindulást keltve polgári peres eljárást elindított a bank ellen azzal a váddal, hogy fontos információkat hallgatott el ügyfelei elől "nem elsőrendű" (subprime) jelzáloghitel-piaci alapú származékos befektetési eszközökkel kapcsolatban, csalárd módon forgalmazva azokat. A Goldman ellen büntető eljárás indítását mérlegeli az értékpapírcsalás ügyében az igazságügy-minisztérium.
A The Wall Street Journal értesülése szerint a Morgan Stanley - a vádak szerint a Goldmanhez hasonlóan - olyan kötvényalapú befektetési portfóliók, CDO-k összeállításában és piacosításában segített, amelyek árfolyama ellen játszott a későbbiekben. A szövetségi ügyészi hivatal és a SEC nem kommentálta az újság értesülését. A Morgan Stanley részvényárfolyama a szerdai kereskedés során több mint 3 százalékkal, 27,38 dollárra esett.
MTI