A földrésznyi ország az első fejlett állam, amelyik a világméretű gazdasági válság elmélyülése óta alapkamat-emelésbe kezdett. A monetáris szigorítás tavaly októberben kezdődött. Az RBA azóta hatszor emelt kamatot, amely a 49 évi mélypontot jelentő 3,00 százalékról a 2008. decemberi szintre emelkedett vissza. Az ausztrál irányadó kamat így messze a legmagasabb a vezető ipari államokat tömörítő G20 csoportban.
Glenn Stevens jegybankelnök hangsúlyozta, hogy a kamat most már a sokévi átlag közelében van, ami jelentős kiigazítás a tavalyi állapotokhoz képest. Elemzők szerint Stevens közleménye a kamatemelési periódus végét jelzi. Ugyanakkor számos befektető úgy véli, hogy a gazdaság erősödése hamarosan további emelést tesz szükségessé. "Hónapokon belül újabb szakasz kezdődhet, főként azért, mert a bányaiparban minden idők legnagyobb fellendülése készül" - mondta a Macquarie pénzügyi szolgáltató csoport egy elemzője a Reutersnek.
Az ásványkincsekben gazdag ország, amelynek legfontosabb piaca a nyersanyagra mindig éhes ázsiai térség, komolyabb megrázkódtatás nélkül vészelte át a világméretű gazdasági válságot. A válság előtt 17 évig megszakítás nélkül bővült a gazdaság, és az államháztartásban jelentős többlet halmozódott fel, amellyel enyhíteni lehetett a krízis hatásait. Tavaly az utolsó negyedévben a hazai össztermék (GDP) már 0,9 százalékkal nőtt negyedéves szinten, és 2,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a 12 havi átlagos infláció 2,1 százalék, a munkanélküliségi ráta 5,6 százalék volt.
MTI