3p

Négy hónapon belül a második, hatalmas léptékű állami intézkedéssorozatot indította el a bankszférában a brit kormány. A hétfőn bejelentett többmilliárdos csomag célja a változatlanul befagyott hitelpiac életre keltése.

A többirányú intézkedési terv központi eleme egy biztosítási jellegű rendszer létrehozása. Ennek alapján - amint Gordon Brown miniszterelnök és Alistair Darling pénzügyminiszter a Downing Streeten tartott közös sajtótájékoztatón bejelentette - a kormány bizonyos díj ellenében garanciát vállal a résztvevő bankok portfolióiban felhalmozódott rosszhitel-állományért.

A brit állam így gyakorlatilag hitelbiztosítóként lép fel, jótállva a programhoz csatlakozó bankok nem teljesítő pénzpiaci portfolióinak meghatározott hányadáért.

A csomag másik alapvető elemeként a Bank of England 50 milliárd font értékű alapot hoz létre, amellyel magas, "AAA" besorolású, viszont a pénzintézeti portfoliókba beragadt pénzpiaci termékeket vásárol ki a bankoktól és más pénzügyi szektorbeli cégektől, fedezetként a nekik nyújtandó likviditás fejében. A brit jegybank - a tavaly ősszel kezdődött monetáris enyhítés eddigi kurzusa során most először - kvantitatív pénzügypolitikai enyhítésbe is kezdhet, vagyis közvetlenül növelheti a reálgazdaság pénzellátását.

Most a hitelezés újraindítása a cél

London már tavaly ősszel minden idők legnagyobb, egyes esetekben - évtizedek óta először - bankállamosítással járó pénzügyi mentőprogramját jelentette be. Az a csomag közvetlenül 50 milliárd, kiegészítő elemeivel - garanciavállalásokkal, likviditási injekciókkal - együtt összesen 500 milliárd font elvi értékű.

Gordon Brown miniszterelnök a hétfői sajtótájékoztatón egyenesen kijelentette: annak a programnak a célja a brit bankrendszer összeomlásának megakadályozása volt. Brown szerint a brit példát világszerte követték, és a fejlett ipari térség országai csak közvetlen költségvetési ösztönzők formájában eddig összesen mintegy 1500 milliárd dollárnyi pótlólagos likviditást bocsátottak a gazdaságok rendelkezésére.

A bankrendszer stabilizálása és a gazdaságok ösztönzése mellett azonban most a harmadik kihívás a banki hitelezés újraindítása, amely a hétfőn bejelentett csomag célja, tette hozzá a kormányfő.

Nem mindenki lelkesedik

A nemzetközi hitelminősítők mindazonáltal nem fogadják osztatlan lelkesedéssel a központi bankmentő és gazdaságélénkítő programokat, mivel szerintük az ezek finanszírozására piacra zúdítandó, hatalmas mennyiségű új szuverén adósságtömeg nyomán súlyos mértékben romlanak már az idén a legnagyobb nyugat-európai gazdaságok adósság- és költségvetési mutatói is.

A Moody's Investors Service adósságpiaci folyamatokat figyelő szolgálatának - Moody's Credit Trends - Londonban kiadott minapi prognózisa szerint csak a nyugat-európai bankrendszerek újratőkésítésére összeállított programok együttes értéke "könnyeden elérheti" a 279 milliárd eurót. Emellett az EU-szinten jóváhagyott központi gazdaságösztönző intézkedések együttes értéke 200 milliárd euró.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!