A Nemzetgazdasági Minisztérium pénteken délelőtt tartott sajtótájékoztatót annak apropóján, hogy a vártnál sokkal kedvezőbben alakultak a tavalyi költségvetés eredményei. Ez Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter tájékoztatása és a kincstár előzetes adatai alapján 929,2 milliárd forintos pénzforgalmi hiányt jelent szemben a költségvetésben "megengedett" 1125 milliárddal.
A vártnál is jobb hiányadatot alapvetően két tényező segítette. Egyrészt a kiadási oldalon végrehajtott májusi zárolás 92 milliárd forint értékben, másrészt pedig a júniusban meghozott bevételnövelő intézkedések, melyek 128 milliárd forinttal növelték a büdzsé bevételeit. Ez egyébként a két Varga-csomagot jelenti. Varga Mihály szerint még vannak függőben lévő tételek, így például az önkormányzati alrendszer egyenlege, mellyel kapcsolatban 90 milliárdos pluszt számoltak, illetve a takarékszövetkezeteknek juttatott vagyoni hozzájárulás (-135 milliárd). Ha ez a két tétel úgy alakul, ahogy várják, akkor 2,3 százalékos GDP-arányos hiánnyal zárhat a 2013-as költségvetés, ám legrosszabb esetben sem lesz 2,7 százaléknál magasabb a deficit a miniszter szerint.
A pénzforgalmi és az eredményszemléletű hiány közötti differenciát mutató úgynevezett ESA-híd Adorján Richárd főosztályvezető szerint 40-41 milliárd forint lehet.
Az alacsony infláció okozott gondot a bevételeknél
Varga Mihály elmondása szerint kb. 1,8 százalék körül alakulhat a tavalyi egész éves infláció, ami jóval alacsonyabb a költségvetés tervezésekor használt 5,2 százaléknál. Ez a differencia pedig a bevételek alakulásánál is nyomot hagyott. Az áfánál közel 130-140 milliárd forintos elmaradást okozott, és a jövedéki adónál is nehézséget jelentett, ahol még a jövedéki termékeknél, elsősorban a dohányterméknél bekövetkezett változások is szerepet játszottak. A tranzakciós illeték az előirányzatnál valamivel kisebb összegben alakult. Két tétel viszont jobban alakult, mint arra számítottak. Egyrészt a kisadók (kata és kiva) hatálya alá kevesebben jelentkeztek be, ami többletbevételt jelentett, másrészt közel 100 milliárd forint származott a frekvenciaértékesítésből is.
A kiadási oldallal kapcsolatban Varga elmondta: akadtak rendkívüli tételek, mint például az árvíz miatt felmerülő költségek. De a pedagógus életpálya-modellel összefüggő béremelést is finanszírozták, bővítették az uniós források önerejét biztosító alapot is, sőt a kórházak adósságából is sikerült még 30 milliárd forintot átvállalni. Minderre részben a többletbevételekből jutott forrás.
Kivonuló bankok
Újságírói kérdésre Varga Mihály úgy tájékoztatott, 1-2 bank mérlegeli a kivonulást hazánkból (Matolcsy György év végén 4 nagybank kivonulását valószínűsítette). Ennek ellenére a nemzetgazdasági tárca úgy véli, a bankszektor helyzete jelenleg stabil, és ha a kivonulás meg is történne, jelentős hatása annak nem lesz a költségvetésre.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter sajtótájékoztatót záró szavai:
"Nem az életet szeretnénk igazítani a jogszabályokhoz, hanem a jogszabályokat az élethet igazítani".
mfor.hu