Magyarországon járt az IMF tárgyalódelegációja a múlt héten Christoph Rosenberg vezetésével, és tárgyalásokat folytatott a kormány képviselőivel. A tárgyalások eredményéről hétfőn közleményt adott ki a nemzetközi szervezet delegációvezetője. "A magyar gazdaság alapvetően magához tér a 2008-2009-es válság után, az export és az ipari termelés növekszik, de a belső fogyasztás a szigorú hitelezés és a magas munkanélküliség miatt továbbra is alacsony marad" - olvasható a dokumentumban.
Összességében az idei és a 2012-es évre is 2,5 százalékos gazdasági növekedést tartanak elképzelhetőnek az IMF szakemberei, ugyanakkor kiemelik, hogy a 2012-es növekedés nagyban függ majd a kormány tervezett strukturális reformjaitól. Ez szerintük rövid távon negatív hatással lehet a keresletre, középtávon viszont gazdaságösztönző hatása lehet.
"A költségvetés 2011-es egyenlege megfelelhet a kormány által várt 2 százalékos többletnek, ez nagyban köszönhető majd a magánnyugdíjpénztárakból érkező egyszeri bevételnek" - emelik ki a Valutaalap szakértői. Szerintük jövőre a GDP 3 százaléka körül lehet a büdzsé hiánya.
"A kormány által bejelentett Széll Kálmán Terv üdvözlendő a növekedés és a fenntarthatóság szempontjából, több olyan területet kezel, melyeket az IMF is kifogásolt a januári konzultáció során" - állapítják meg a szakemberek. Ugyanakkor kiemelik, hogy még részletezésre várnak a konkrét intézkedések, mint például az önkormányzatok és az állami közlekedési társaságok átalakítása.
A tartós eredmény elérése, valamint a szegények aránytalan terhelésének elkerülése érdekében a kitűzött szociális kiadáscsökkentéseknek szigorúan jövedelemarányosnak kell lenniük - olvasható a közleményben. Mindez azt jelenti, hogy szerintük nem szabad "fűnyíró-elv" szerint eljárni a szociális ellátások megvágásakor. Emellett az IMF közgazdászai szerint fontos lenne a bizonytalanság enyhítése és a befektetési környezet javítása, aminek része kell, hogy legyen a válságadók gyors kivezetése.
"A Széll Kálmán Terv rendületlen végrehajtása kritikus lesz a tervezett megtakarítások szempontjából" - hangsúlyozza az IMF. A szervezet véleménye szerint erre azért van szükség, mert a következő néhány évben fontos állampapírpiaci lejáratai lesznek Magyarországnak.
A fentiek mellett a Valutaalap üdvözli a jelzálogalapú devizahitelezés visszaállításának ötletét is, külön kiemelve a kilakoltatási moratórium megszüntetését, ez az intézkedés ugyanis gátolta a hitelezés növekedését. Ugyanakkor a szakértők szerint a devizahitelesek megsegítésekor figyelni kell arra, hogy annak a lehető legkisebb költségvetési terhei legyenek és ne járjon a fizetési hajlandóság csökkenésével.
mfor.hu