4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kereskedők három dolgot kérnének a kormánytól: partnerséget, arányosságot és kiszámíthatóságot - derült ki egy kedd délelőtti rendezvényen. Mfor.hu-tudósítás.

A kormány az elmúlt időszakban hozzányúlt a felsőoktatáshoz, az adórendszerhez, és a foglalkoztatást érintő témákba is belenyúlt, mindez viszont nem elegendő ahhoz, hogy a következő években lényeges változás történhessen, és szükség van egyéb lépésekre is. A foglalkoztatottak száma ahhoz képest, aminek lennie kellene, épp hogy stagnál, vagy minimálisan nőtt - nyitotta meg beszédével az Európai Kereskedelem Napját Krisán László, a VOSZ Kereskedelmi és Szolgáltató Szekciójának elnöke.

"A különadó kérdése és plázastop volt két nagyon akut probléma. Azt gondolom, hogy mostanra a plázastop bebizonyította, hogy életképtelen. Az építőipari fejlesztések és a beruházások gátolva vannak, Magyarország pedig nem engedheti ezt meg magának. Szintén jelentős problémák vannak az uniós pénzek kifizetésével is, hiszen még 5000 milliárd forintot kellene kifizetni, az idő múlásával pedig egyre kevésbé hisznek a szakemberek abban, hogy 2013 végéig ezt a gazdaságba lehetne tolni". Krisán szerint Magyarország nem engedhetné meg magának azt a luxust, hogy ennyi pénzt visszaadjon az EU-nak. Kiemelte ugyanakkor, hogy az előzetes ígéretekkel szemben nem sikerült csökkenteni az adók számát, ez pedig "nagyon komolyan megfogja a vállalkozásokat".

Béremelésnél fontosabbak a munkahelyek

Nem vagyunk könnyű helyzetben - hangsúlyozta Zs. Szőke László, az ÁFEOSZ-COOP Szövetség elnöke. Magyarországon a kereskedelem a legnagyobb foglalkoztató, itt van a legtöbb embernek munkája. "Amikor a következő évi béremelésről vitatkozunk a szakszervezetekkel - akik a béremelés szükségét hangsúlyozzák -, megemlítjük, hogy jelenleg a legfontosabb, hogy ne szűnjenek meg vállalkozások, hogy megmaradjanak a munkahelyek. És ez lehet, hogy most fontosabb, mint hogy a következő évben 3-4 százalékos béremelés legyen" - véli Zs.Szőke.

"Ha most választani kell egy dolgozónak a 3-5 százalékos béremelés és a stabil állása között, akkor a kereskedelmi dolgozók képviselői is azt tartják fontosabbnak, hogy Magyarországon állása legyen egy embernek" - húzta alá.

A kereskedők kibuktak

A kereskedelmi szakma presztízse és megítélése nagyban összefügg annak jövőjével - vette át a szót Antalffy Gábor, a Kereskedők és Vendéglátók Országos Érdekképviseleti Szövetségének (KISOSZ) ügyvezető elnöke.

Az elmúlt időszakban három olyan intézkedés is volt, melyet aggodalommal szemlélt a szervezet és a vállalkozók. "Az egyik a nyerőgépek megszüntetése, mely váratlan és gyors folyamat volt, a másik a dohánykereskedelem átalakulása, mely sok vállalkozást nem érint mélyen, de sokan vannak, akiknek ez az egyik "lábat" jelentette, melyet most "úgy kirúgnak alóla, hogy csak úgy zuttyan". Ilyen lépések sorába tartozik a pénztárgépek bekötése is, melytől a többletköltségek miatt tartanak a vállalkozások, hiszen ez sok esetben a vállalkozás megmaradását is veszélyezteti" - részletezte Antalffy.

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint, ha megnézzük a kormány, a jegybank, a gazdaságkutatók előrejelzéseit, idén 2 százalékkal csökken a fogyasztás, és jövőre is hasonló trend várható, így 2013 végére pedig elérkezünk a 2004 év végi szintre. "Ez az előrejelzés még változhat azonban, hiszen sok függ az Unió holnapi döntésétől, és attól, hogy a kormány változtat-e a már bejelentett kiigazító csomagjain" - hangsúlyozta.

Az adózásra áttérve megjegyezte, hogy korábban úgy vélte, a kiskereskedelmi különadó még lehet jó befektetés is, ha közvetve a gazdaság növekedéséhez is hozzájárul. Időközben viszont sok más adót is bevezettek (például chipsadó), melyek közvetlenül érintik a kereskedelmet, és persze vannak a kereskedelem szektorát közvetve érintő adók is (tranzakciós adók). 2010 és 2013 között több százmilliárd forintnyi adóterhet akasztottak a kereskedelem nyakába, a közvetett adóhatásokat is belevéve ez ezermilliárdos tételt jelent (a kereskedelem évi 8000 milliárd forintos piac, a háztartások fogyasztása 15 ezer milliárd), ezek után nem meglepő, hogy jelenleg ott tartunk, ahol. A túlzott adóterhelés "agyonvágja" a fogyasztói piacot, nem engedi a növekedést, és az egész gazdaságot visszafogja.

Krisán László a beszédek végén egy üzenetet fogalmazott meg a kereskedők tolmácsolásában. "Üzennénk a kormánynak így a végén, Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek is. A kereskedelem, a kereskedők három apró dolgot kérnek. Kérnek egy partnerséget, tekintsenek minket partnernek, és az ötletelés során konzultáljanak olyannal, aki legalább látott már közelről kereskedőt.  A másik kérésünk az arányosság, a harmadik pedig a kiszámíthatóság" - zárta a felszólalásokat Krisán László.

Székely Sarolta
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!