3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Magyarország októberben két hét alatt vesztette el a befektetők bizalmát, aki tudott, fejvesztve menekült a piacról, ezáltal kényszerítve az államot a piaci finanszírozás helyett a nemzetközi szervezetek hiteleire. Bár szeptemberben az illetékesek még azt hangoztatták, hogy jövőre beindul a gazdaság, ennek esélye két hét alatt eltűnt. Cikkünkben az októberi eseményeket idézzük fel, amelyek úgy kezdődtek, ahogy az nálunk lenni szokott. Az illetékesek tagadták, hogy pénzügyi válság lenne, majd váratlan fordulattal válságkezelésről kezdtek beszélni, miközben aggasztó hírek láttak napvilágot. Mfor.hu összeállítás.

25 milliárd dollárt kaptunk

Válságkezelés

Gyurcsány Ferenc szinte azonnal kapcsolt, és éles fordulattal első számú válságmenedzserré nőtte ki magát. A miniszterelnök 12 pontos intézkedéscsomagot javasol az ellenzéki pártoknak a pénzügyi válság miatt. Erről a miniszterelnök a péntek délutáni, a frakcióvezetőkkel folytatott egyeztetésen beszélt. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) Zrt. jelentős mértékben csökkenti a forint állampapír-kibocsátást a piaci folyamatokra reagálva - közölte az ÁKK október 10-én pénteken.

Visszavertük a támadást

Gyurcsány Ferenc "sikerpropagandája" október 13-án jutott el a csúcsra, amikor a Parlamentben kijelentette, hogy Magyarország sikeresen védekezik. A kormányfő szerint a támadás visszaverése egyrészt annak volt köszönhető, hogy "rendkívül gyorsan sikerült megtenni az első lépéseket" csütörtökön este, majd pénteken bejelentették azt a tervezetet, amely a hosszú távú védekezést szolgálja.

A siker ellenére tovább zuhant a forint, és október 16-án este már válságtanácskozást tartottak az MNB-ben, ahol tagadták, hogy államcsőd lenne. Október 18-án összehívták a Nemzeti Csúcsot. Semmi nem történt azon kívül, hogy hosszú idő után Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor kezet fogott. Mint később kiderült, akkor már folytak a tárgyalások az IMF-fel. Erről Gyurcsány Ferenc október 22-én beszélt először. Még ezen a napon kamatot emelt az MNB, és 8,5 százalékról 11,5 százalékra nőt az alapkamat.

Drasztikus megszigorító intézkedéseket jelentett be Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a október végén ötpárti egyeztetésen: megszüntetik a 13. havi bért, és limitálják a 13. havi nyugdíjakat. Minderre a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) megkötendő megállapodás miatt van szükség. Bár a felvenni kívánt hitel egyéb feltételeit és nagyságát a miniszterelnök továbbra sem árulta el, sajtóinformációk szerint az 10 milliárd euró körül lehet. A Fidesz közölte: nem fogja megszavazni az intézkedéseket, és azt is sérelmezi, hogy a megállapodásról csak utólag értesítette a pártot a kormány. Kósa Lajos alelnök ismét felvetette a válságkezelő kormány gondolatát.

Megkaptuk a pénzt!

Október 29-én jelentették be az IMF megállapodást, amelynek keretében 25 milliárd dollárt kaptunk a Valutaalaptól, a Világbanktól és az Uniótól.

Ezzel véget ért a nagy válság, pontosabban annak első szakasza. A nemzetközi szervezetek megmentették az országot a pénzügyi csődtől - egyelőre. A politikusok és a gazdasági szakértők szerint azonban nagy kérdés mi lesz jövőre, sikerül-e helyreállítani a bizalmat, vagy tovább csúszunk a lejtőn?

Varga M István

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!