2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az eurózóna túléléséről, az euró erejéről igyekezett meggyőzni hallgatóságát a pekingi központi pártiskolán tartott előadásában Herman Van Rompuy, az Európai Tanács (ET) elnöke kedden.

Európa nem engedi az eurót összeomlani, az unió tagállamai elkötelezettek atekintetben, hogy visszaszorítsák költségvetési hiányukat és a legkiszolgáltatottabb országok is eltökélten küzdenek a válságból való kilábalásért - hangoztatta egyebek mellett Van Rompuy. Hozzátette: "az euró a világ második tartalékvalutája, erős és stabil valuta - sőt: túl erős például az önök valutájához képest".

A Lehman Brothers összeomlásával kezdődött globális pénzügyi válság, majd a görögországi problémák súlyosan veszélyeztették a teljes euróövezet és a világgazdaság pénzügyi stabilitását - idézte vissza az elmúlt évek történéseit az ET elnöke, és miközben ismertette a helyzet kezelésére tett uniós erőfeszítéseket, nyugtázta azt a bizalmat, amelyet befektetéseivel Kína tanúsított "azokban a nehéz pillanatokban".

Kína támogatója az euróövezet nehézségekkel küzdő országainak, ahogyan az EU is támogatja befektetéseivel és technológiával Kína stabil fejlődését; a felek így válnak a másik előtt álló kihívások megoldásának részesévé - fogalmazott Van Rompuy. Konkrét példaként az energiabiztonság, az élelmiszerbiztonság kérdését és a kiberbűnözést említette.

Kína fejlődése hatással van az egész világra, így Európára is - hangsúlyozta az uniós politikus. A kínai befolyás érzékeltetésére olyan területeket említett, mint a nyersanyagforrások megszerzésében folytatott verseny, a munkahelyek száma, az üzleti élet, a környezeti állapot.

Van Rompuy a kommunista párt káderképzőjében kijelentette: a Kínáról alkotott globális képet, az ország hírét és befolyását a gazdasági teljesítményén túlmenően befolyásolja az is, hogy miként járul hozzá az emberi jogok egyetemes elveinek betartatásához és a jogállamiság megteremtéséhez.

Az ET elnökének kínai látogatása újabb alkalmat szolgáltat mindkét félnek arra, hogy további lehetőségeket és egyenlő piaci körülményeket kérjenek vállalataik számára a másik piacán. Ahogyan az unió Kínában, úgy Kína is több teret szeretne az unióban, s mint gyakorta hangoztatja: legszívesebben csúcstechnológiai termékek beszerzésével enyhítene a kétoldalú kereskedelmi forgalom pozitív mérlegén.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!