Az Európai Parlament plenáris ülése előtt az uniós politikus megerősítette, hogy várakozásai szerint legkésőbb márciusra az új szöveget aláírják, és rá néhány hónappal ratifikálható lesz. Hozzátette: ebben számít az EP együttműködésére is.
A képviselők előtt Van Rompuy és José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke is méltatta, hogy a múlt heti európai uniós csúcstalálkozón született megállapodást Nagy-Britannia kivételével valamennyi tagország támogatta. Emlékeztettek ugyanakkor arra is, hogy az euróövezeten kívüli országok egy részében a kormánynak még a parlamenttel kell konzultálnia, mielőtt végleges választ adnak arra, hogy csatlakoznak-e az új szerződéshez. Van Rompuy külön méltatta a megállapodást támogató, euróövezeten kívüli országok felelősségét és szolidaritását.
Az uniós elnök leszögezte: a csúcstalálkozón folytatott tárgyalásokon világossá vált, hogy más alternatívát nem tudnak találni a jelenlegi szerződéses adottságok megváltoztatására. Mint mondta, nem ez a formai megoldás volt a személyes preferenciája, de más elképzelések nem kaptak elegendő támogatást a tagországok vezetői között.
Ami Nagy-Britanniát illet, Barroso úgy vélte: a londoni feltételeket nem lehetett elfogadni. Az uniós belső piac egységét sodorta volna veszélybe, ha külön jegyzőkönyvet készítenek a pénzügyi piacokkal kapcsolatban - tette hozzá.
Herman Van Rompuyék kiemelték a csúcstalálkozón született más döntések jelentőségét is, illetve felhívták a figyelmet a korábban kidolgozott intézkedések fontosságára. Barroso hangoztatta, hogy az uniónak máris jelentős eszközei állnak rendelkezésére a pénzügyi fegyelem szempontjából. Emlékeztetett, hogy éppen kedden lépett életbe az úgynevezett hatos jogszabálycsomag, amely egyfajta közös gazdasági kormányzást alapoz meg. A brüsszeli bizottság a múlt hónapban további átfogó javaslatokat terjesztett elő ezen a téren - tette hozzá.
Barroso fontosnak tartotta azt a döntést is, hogy egy évvel, jövő nyárra előrehozzák az állandó euróövezeti stabilitási mechanizmus működésének kezdetét.
Kiemelte, hogy a tagállamok vállalták a nemzeti költségvetések egyensúlyba hozását, a túlzott deficiteljárás pedig automatikusabbá vált.
A bizottsági elnök jelezte azt is, hogy a következő csúcstalálkozón folytatják a tárgyalásokat a nemzeti gazdaságpolitikák egyeztetésének kiterjesztéséről. A gazdasági uniót nem lehet csak szigorra építeni, növekedésre és munkahelyekre is szükség van - emelte ki.
MTI