A Magyar Nemzeti Bank pénzügyi felügyeletének folyamatosan frissülő adatbázisa alapján ismét felmértük, hogyan változtak az elmúlt egy hónapban a betéti kamatok az egy éves lekötést lehetővé tevő, fix kamatozású termékek esetében. Ez alapján úgy tűnik, hogy a forint alapú konstrukcióknál a korábbiaknál kisebb volt a kamatvágási "hullám", ám azok között, akik ezt a lépést választották, van olyan, ahol nem fukarkodtak annak mértékével.
Ahogy az az alábbi táblázatunkban is jól látszik, az Erste Bank általunk rendszeresen vizsgált termékénél szinte megfelezte az elérhető kamatok mértékét a december eleji állapothoz képest. Ám ez nem csak a szemmel tartott termékről, de lényegében az összes általunk figyelt betét esetében megfigyelhető. Így míg december elején a bank nem akciós termékével még 2,03 és 3,59 százalék közötti kamatot lehetett elérni lekötött összegtől és futamidőtől függően, addig most ugyan a konstrukció már csak 1,01 és 2,53 százalék közötti kamatot kínál.
Rajtuk kívül még a K&H vitte lejjebb egy kicsit a termékével elérhető maximális kamatot, és hasonlóan járt el a Budapest Bank is.
Az euró alapú termékek esetében az Erste Bank megvágta a kamatokat, addig a K&H hosszas csökkentési időszak után ha csak néhány bázisponttal is, de emelte az elérhető kamatot.
Legjobb ajánlat?
Ahogy korábban, úgy most is megnéztük, mely pénzintézetek kínálják a legmagasabb betéti hozamot. Ezúttal viszont az Erste már kikerült ebből az "elitkörből".
szerk.: Olvasónknak köszönhetően kiderült, hogy a jegybanki adatbázisban még szereplő, általunk is feltüntetett Eger és környéke Takarékszövetkezet akciós terméke 8,02 százalékos kamattal már nem elérhető. Hasonló feltételekkel 5,72 százalékos kamatot kínálnak a honlapjukon megjelentetett hirdetmény szerint, mely még így is kedvező a piaci versenytársak ajánlata tükrében.
Közel egy év alatt több százmilliárd vándorolt ki a betétekből
A Magyar Nemzeti Bank legutóbbi adatközlése szerint a rendkívül alacsony betéti kamatok mellett nem fokozatosan veszik ki a háztartások a betétekből a megtakarításaikat. A legnagyobb "dömping" nyár végén volt, mivel a jegybanki kamatcsökkentések miatt erodálódó betéti kamatok mellett az abból elérhető jövedelemre augusztustól kivetett 6 százalékos egészségügyi hozzájárulás is jelentősen csökkentette a betétek vonzerejét.
A jegybank december utolsó napján közölt statisztikája szerint 5956,8 milliárd forintnyi forintbetéte volt a háztartásoknak a bankokban, ami a tavaly január eleji állapothoz képest 684 milliárddal kisebb. A korábban említett betétkivonási hullám idején pedig július és szeptember között 223,7 milliárddal csappant meg az állomány.
A statisztika szerint egyébként novemberben 559 milliárd forintot kötöttek le a háztartások valamilyan banki betéti konstrukcióban, és tették mindezt átlagosan 2,67 százalékos kamatért.
mfor.hu