Hozzátette: az elmúlt évek adóintézkedéseinek köszönhetően a családokat, a munkahelyeket érintő módosítások támogatásával olyan adórendszert alakított ki a törvényhozás, amely általában is csökkentette az adóterheket. Jelentősen csökkentek az élőmunka és a vállalkozások adóterhei, javult az adóbeszedés hatékonysága. Hangsúlyozta: a gazdaság növekedése megteremtette az adócsökkentés lehetőségét, és az elmúlt években sikeresebb lett a feketegazdaság elleni küzdelem.
Varga Mihály az elfogadott módosításokról azt mondta: az adóváltoztatások összességében 230 milliárd forintot hagynak a gazdaságban, a munkavállalóknál, családoknál és a vállalkozásoknál. A 15 százalékra csökkenő szja 120 milliárd forintot hagy a munkavállalóknál, a sertés tőkehús áfájának 5 százalékra csökkentése 25 milliárdot hagy a háztartásoknál, a kétgyermekesek adókedvezményének bővítésével pedig 10 ezerről 12 500 forintra nő a gyermekenkénti adókedvezmény.
Csökkenni fognak az állami közszolgáltatások díjai, illetékei is, mintegy 10 milliárd forint értékben - ismertette. A kormány az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bankkal (EBRD) kötött februári megállapodás értelmében 60 milliárd forinttal csökkenti a bankadót. Elfogadták azt a módosítást, hogy azok a bankok, akik a válság éveiben, 2009 után is növelték a hitelezésüket, összesen 10 milliárd forintos kedvezményt kapnak. Ehhez csatlakozhatnak a hitelezést a jövőben bővítő pénzintézetek is.
Összegzése szerint az szja csökkentése 2010-hez képest jövőre 850 milliárd forinttal többet hagy a családoknál. Az egykulcsos szja hat év alatt 3600 milliárd forintot hagyott a társadalomnál, a családokat érintő kedvezmények mértéke 1300 milliárd forint. A családi kedvezmények növekedésére példaként említette, hogy a gyermektelen családok jövőre évente 56 ezer forinttal, a kétgyermekes, minimálbérből élők pedig 85 ezer forinttal többet vihetnek haza. Kitért arra, hogy ha a gazdaság fehéredése nőni fog, az áfacsökkentés folytatódhat a baromfihúsokkal.
A törvény bevezeti a növekedési adóhitel-kedvezményt, azzal számolnak, hogy 20 ezer cég juthat támogatáshoz, s a fejlesztéseken, a munkahelybővítéseken, további terjeszkedésen keresztül jelentős lökést ad a gazdasági növekedésnek.
Szólt arról is, hogy a játékkaszinók játékadójának 3 százalékát karitatív célokra különítik el, az intézkedés 186 millió forintot jelent. A közművezetékek adókedvezményével a létesítéstől számított öt évig nem kell adózni a vezetékek után.
Ismertette: az önkormányzatok a háziorvosoknak, gyermekorvosoknak, fogorvosoknak iparűzési adókedvezményt nyújthatnak, ez hétezer praxist érinthet, és évi 200 ezer forint megtakarítással is felérhet.
Varga Mihály hangsúlyozta: az elmúlt 20 év legkorábban elfogadott adójogszabályáról van szó, ez azt jelenti, hogy a gazdaság szereplőinek, a háztartásoknak fél évük van megismerkedni az új szabályokkal. A szabályok módosítása minimális területet érint, a korábbiakkal ellentétben nem újraírták az adójogszabályokat - mondta. Kérdésre válaszolva elmondta: azzal számolnak, hogy a vállalati hitelezés állománya a bevezetett kedvezményekkel 3-4 százalékkal is bővülhet jövőre az idei évhez képest.
MTI