4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar gazdaság, amelyet különösen keményen sújtott a 2008-2009-es globális gazdasági és pénzügyi válság, bebizonyította, hogy képes kilábalni és megállni a saját lábán - írta a Financial Timesban Varga Mihály.

A nemzetgazdasági miniszter, akinek cikke hétfőn jelent meg a londoni gazdasági napilap online kiadásának felzárkózó piacokra szakosodott blogrovatában (beyondbrics), kifejtette: Magyarországot a gazdasági válság előtti évtizedben űzött, hitelre épülő, a külső és a belső eladósodottságot folyamatosan növelő gazdaságpolitika, a gyenge növekedési potenciál és a foglalkoztatás alacsony szintje tette különösen sebezhetővé.

A 2010-ben hivatalba lépett kormánynak többszörös kihívással kellett szembenéznie. Meg kellett teremtenie a költségvetési és pénzügyi stabilitást, a gazdaságot fenntartható növekedési pályára kellett állítania, és ezzel egy időben az elhúzódó költségvetési-pénzügyi válsággal terhelt, kedvezőtlen nemzetközi környezettel is meg kellet birkóznia - áll Varga Mihály írásában.

A miniszter szerint a kormány - a további recesszió és a társadalmi feszültség elkerülését célzó merész kezdeményezéssel - hagyományos és innovatív intézkedések elegyét alkalmazta gazdaságpolitikájában.

Kezdetben sokan kétkedtek, de a tavalyi év erőteljes választ adott a kétkedőknek és a bírálóknak egyaránt: 2013 trendfordulót jelentett Magyarország számára szinte minden vonatkozásban. Varga Mihály szerint a gazdasági folyamatok még a vártnál is jobban alakultak, különösen az államháztartási hiány, amely ismét stabilan a hazai össztermék (GDP) 3 százaléka alatt van, de csökkent a közadósság is, és kedvező folyamatok indultak be a reálgazdaságban, főleg a tavalyi év második felében.

A nemzetgazdasági miniszter felidézte, hogy a magyar gazdaság a tavalyi harmadik negyedévben az elemzői várakozásokat jóval felülmúló ütemben, 1,8 százalékkal növekedett, és az ipari teljesítmény, a kiskereskedelmi forgalom és az építőipar jelzőszámai arra vallanak, hogy a negyedik negyedévi növekedés 2,5 százalék körüli lehetett.

Az is egyértelművé vált, hogy mindez a korábbi kilábalásoknál egészségesebb gazdasági szerkezetre épül, olyanra, amely lehetővé teszi a fenntarthatóságot - áll a cikkben. Varga Mihály kiemelte annak jelentőségét, hogy a nemzetgazdaság gyakorlatilag mindegyik ágazata hozzájárult a kilábalási ütem meglódulásához.

Ennek eredményeként a foglalkoztatás 21 évi csúcson van, 2013 végén több mint négymillióan dolgoztak, 255 ezerrel többen, mint amikor a jelenlegi kormány hivatalba lépett. A foglalkoztatási ráta 3,7 százalékponttal 52,6 százalékra emelkedett, miközben a munkanélküliség 10 százalék - vagyis jelentősen a 12 százalékos euróövezeti átlag - alá csökkent. Ezzel egy időben a reálbérek - 2010-hez viszonyítva - 7 százalékkal emelkedetek, köszönhetően az alacsony inflációnak és a családi juttatásoknak. A kormány e szilárd alapra építve prognosztizál 2 százalékos gazdasági növekedést erre az évre - írta a nemzetgazdasági miniszter.

A tavalyi év vívmányai közül kiemelte az EU túlzottdeficit-eljárásának megszüntetését Magyarországgal szemben. Tekintettel arra, hogy a 28 EU-tagállam közül 16 továbbra is ennek az eljárásnak a hatálya alatt áll, ki lehet mondani, hogy a Magyarországgal szembeni eljárás megszüntetése egyértelmű és nyilvános elismerése volt a kormány gazdaságpolitikájának - áll Varga Mihály írásában.

A miniszter szerint ennek eredményeként Magyarország most már nem a lemaradók, hanem az éllovasok közé tartozik a megfontolt költségvetési politika tekintetében, először azóta, hogy csatlakozott az EU-hoz. Ráadásul a fogyasztói árindex is eddigi mélypontján van a modernkori magyar gazdaságtörténetben, és az alacsony infláció kedvező hatásai már érződnek.

Magyarország bebizonyította, hogy képes új, független és sikeres gazdaságpolitikára. Ennek elismeréseként a nemzetközi intézmények - a magyar és a külföldi piaci elemzőkkel együtt - javították a magyar gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzéseiket - írta a Financial Timesban Varga Mihály.

Köztudott, hogy a magyar gazdaság szorosan kapcsolódik a külpiacokhoz, a kormány tavaly elfogadott külkereskedelmi stratégiája ugyanakkor a keleti nyitás politikájára épít, a Nyugat egyidejű megtartásával - fogalmaz cikkében a nemzetgazdasági miniszter. Varga Mihály szerint a cél az EU-n belül elért eredmények megőrzésével és lehetőség szerinti növelésével egy időben a kereskedelem bővítése magas fejlődési potenciált mutató országokkal.

Magyarország bebizonyította, hogy képes kilábalni a válságból és megállni saját lábán, visszanyerte pénzügyi függetlenségét, és megmutatta azt is, hogy népe képes elérni és fenntartani a gazdasági növekedést - fejeződik be a nemzetgazdasági miniszter írása a Fincial Timesban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!