Januárjában az ipari kibocsátás volumene 6,5 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. Munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,6 százalékkal emelkedett - erősítette meg második becslése alapján kedden a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A nyers és a kiigazított adat jelentős eltérését az okozza, hogy az idén kettővel több munkanap volt, mint a múlt év első hónapjában.
Az ipari export volumene 8,6 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit. A feldolgozóipar tizenhárom alága közül csupán kettőben csökkent a termelés, a többi alágban 0,9 és 28 százalék közötti mértékben növekedett a volumen az előző év azonos hónapjához képest. A jelentősebb súlyú alágak közül a feldolgozóipari termelés 29 százalékát adó járműgyártás kibocsátása 8,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A két meghatározó - az alág kibocsátásának együttesen 96 százalékát adó - alágazat közül a közúti gépjármű gyártása 3,9, míg a közúti jármű alkatrészeinek gyártása 11,6 százalékkal nőtt. A második legnagyobb súlyú alág, a feldolgozóipari termelésből 12 százalékkal részesülő számítógép, elektronikai, optikai termék gyártása 4,9 százalékkal emelkedett. Az iparág két legnagyobb alágazata közül a jelentősebb, az elektronikus fogyasztási cikk gyártása 19,8 százalékkal nőtt, míg a kisebbik, a híradás-technikai berendezés gyártása 0,7 százalékkal csökkent.
Varázslatos lesz a Google új kampusza
Az ipar belföldi értékesítése 7,6 százalékkal, ezen belül a feldolgozóiparé 2,2 százalékkal volt nagyobb, mint az múlt év első hónapjában.
Örvendetes, hogy Budapesten (5,4%) is folytatódott a növekedés, de végre bővülést mért a KSH Győr-Sopron megyében (6,5%) is. A vidéki ipari bázisok közül a Mercedesnek otthont adó Bács megyében (14,7%) és Fejér megyében (11,6%) kifejezetten élénk volt a bővülés. Három megyében volt visszaesés az év első hónapjában: Hajdú-Bihar, Békés és Csongrád megyében.
mfor.hu