3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Költségei alapján kínai cégek presztízs beruházásának tűnik a Shanghai Tower, amelyet jövőre adnak át, és még egyetlen egy négyzetméternyi területére sincsenek bérlői.

Jövőre Sanghajban átadják a világ második legmagasabb épületét, amely egyben az egyik legdrágább is lesz. A beruházást kínai állami vállalatok valósítják meg, akik az épület átadása előtt egy évvel döbbentek rá, hogy jelenleg egyetlen bérleti szerződésük sincs a 220 ezer négyzetméternyi irodaterületre. Ezért most lázas keresésbe fogtak, és valószínűleg olyan nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező tanácsadókat bíznak meg, amelyek Goldman Sachs, Morgan Stanley, vagy Credit Suisse szintű cégeket tudnak a Shanghai Tower-be "költöztetni".

Ugyan az épület Sanghajnak abban a pénzügyi negyedében található, ahol az HSBC, a Standard Chartered, vagy a Citigroup is jelen van, a leendő megbízott ügynököknek nem lesz könnyű dolguk. A kínai város irodapiaca ugyanis nincs kirobbanó formában. Bár 2008-hoz képest - amikor az építkezést elindították - az irodák 16,4 százalékos üresedési rátája 2012-re 4,2 százalékra csökkent, de a folyamatosan átadásra kerülő újabb, és újabb épületkomplexumok tavaly ismét 5,5 százalékos üresedési rátát eredményeztek. És piaci elemzők szerint a tendencia egyelőre nem változik, már csak azért sem, mert a kínai gazdaság növekedési pályája várhatóan laposabb lesz a következő években, ami értelemszerűen az irodapiacra is kihat majd.

A tapasztalatok szerint egyébként nem jó ómen, amikor egy ilyen jellegű megalomán építkezés kezdetét veszi egy gazdaságban. Az Empire State Buildinget, amely átadásakor a világ legmagasabb épülete volt, például 1931-ben avatták fel, a nagy gazdasági válság kellős közepén. Beruházásának kezdte 1928-ra datálódik, vagyis amikor még olcsó volt és bőven elérhető a pénz. Aztán jött a válság és a felhőkarcolót még a '40-es években is sokan csak Empty State Building néven emlegették, ugyanis az irodák egy jelentős részére nem találtak bérlőt.

Aztán az 1970-es évek közepén, vagyis az olajválság idején adták át a New York-i ikertornyokat és a chicagói Sears Towert is. 1998-ban, az ázsiai válság idején nyitották meg kapuikat a malajziai Petronas Twin tornyai, a 2008-as válságot követően pedig átadták a Burj Dubai-t, amely csődközelbe vitte magát a miniállamot is.

De visszatérve a sanghaji toronyhoz, illetve a metropolis ingatlanpiacának ciklusaihoz a The Wall Street írása szerint a városban az 1990-es évek elején olyannyira hiány volt az üzleti ingatlanokban, hogy számos vállalat hotelben rendezte be irodáját. Aztán 1993-ban elindult nagyszabású fejlesztéseknek köszönhetően nem volt ritka, hogy egy-egy jelentősebb irodakomplexum akár 70 százalékos üresedéssel működött. Mindenesetre elemzők szerint a kereslet most is utol fogja érni a kínálatot, hiszen - mutatnak rá - Sanghaj üzleti negyede még mindig negyed akkora, mint Manhattané.

A Shanghai Tower - amely a 220 ezer négyzetméter irodaterület mellett még 258 szállodai szobát és 50 ezer négyzetméter kiskereskedelmi területet is magába foglal - megtöltése valószínűleg már csak azért sem lesz nehéz az ügynökök számára, mert a beruházókat sokkal inkább a presztízs, mint az üzleti megfontolások vezetik. Szakértők szerint a hatalmas költségek miatt a projekt megtérülése már így is 30 évre tehető, és erősen kétséges, hogy egyetlen magánvállalkozás is belevágott-e volna egy ilyen üzletbe.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!