A Fed új elnöke kedd délután az amerikai a képviselőház pénzügyi szolgáltatások bizottsága előtt ismertette a Fed szokásos féléves beszámolóját.
Jeb Hensarling, Texas republikánus képviselőházi képviselője a Fed célszámairól kérdezősködött, hogy pontosan mikor kezdi meg majd a szervezet a monetáris politika szigorítását. Hensarling szerint a munkanélküliségi ráta már gyakorlatilag elérte a Fed 6,5 százalékos előzetes célszámát, a Fed mégsem szigorít.
Janet Yellen hangsúlyozta, hogy ezek csak irányadó számok. Szerinte a Fed feladata, hogy rugalmasan reagáljon. Yellen szerint "furcsa időket élünk" és nagyon szokatlanok a gazdasági körülmények, és ha szorosan követték volna a korábbi évek politikáját, akkor elvileg negatív alapkamat rátát kellett volna bevezetniük.
Maxine Waters demokrata képviselő a Fed kötvényvásárlási programjáról, a "mennyiségi enyhítés" (QE) bevezetésének okára kérdezett rá. Janet Yellen szerint a gazdasági növekedést akarták erősíteni, növelni a befektetési kedvet, csökkenteni a jelzáloghiteleket, megtámogatni a lakásárak drágulását. Ezek a célok megvalósultak és a Fed vezetője szerint a gazdaság több szektorában is sikerült élénkíteni a vállalakozói kedvet.
William Clay demokrata képviselő a munkanélküliség, különösen a latinók és az afro-amerikaiak közötti magas szintjét tartotta nagy problémának. Yellen szerint a munkanélküliség jelentős részéért strukturális okok felelősek, de ebben a ciklikus gazdasági folyamatoknak is szerepük van.
A Fed vezetője szerint nemcsak a munkanélküliségi ráta a fontos, hanem a részmunkaidőben dolgozók száma is. A monetáris politika nem megoldás mindenre, de a munkanélküliségen enyhíteni kell, és ezért az amerikai képviselőház is sokat tehet. A munkaerőpiac Yellen szerint még nem teljesen heverte ki a válságot.
Yellentől később megkérdezték, hogy mi a véleménye a legutóbbi (februári) munkanélküliségi adatokról. Yellen szerint valóban csalódást keltőek a legfrissebb adatok, de ebbe még nem kell túl sok mindent belemagyarázni. A kötvényvásárlások leépítése ettől folytatódik, ennél sokkal nagyobb és szélesebb körű jelzések (fogyasztási, jövedelmi, inflációs adatok) kellenének, hogy ezen változtasson a Fed.
MTI