Kongresszusi meghallgatásának második napján, csütörtökön a szenátus bankügyi bizottságában az amerikai Federal Reserve (Fed) elnöke úgy fogalmazott, hogy "nagyszerű" lenne, ha el tudnák érni a 3 százalékot, de ehhez egy sor változtatásra lenne szükség, kezdve az adóreformtól az oktatási rendszer javításáig, ami fokozhatná a termelékenységet.
Donald Trump azt ígérte, hogy az utóbbi hetven év többségében elért 3 százalékos átlagra pörgeti fel az éves gazdasági növekedést, és ebben nagy szerepet szán az adóreformnak. A Fed, a kongresszus költségvetési hivatala (CBO) és más intézmények viszont úgy ítélik meg, hogy a lakosság elöregedése és a gyenge termelékenység következményeként 2 százalék körüli vagy annál is alacsonyabb szintre süllyedt az amerikai gazdaság által elérhető potenciális növekedési ütem.
Janet Yellen a Fed szokásos féléves beszámolóját ismertette a kongresszusban, szerdán a képviselőház, csütörtökön pedig a szenátus illetékes bizottságában. A képviselőház pénzügyi bizottságában további fokozatos kamatemeléseket és a masszív kötvényállomány leépítésének megkezdését ígérte, de azt is jelezte, hogy laposabb kamatpálya is elképzelhető, mivel a Fed mozgásterét szűkítheti a gyenge infláció és az alacsony semleges kamatszint.
A szenátus bankügyi bizottságában, ahol főleg a szabályozási reformról és a termelékenység visszafogott növekedéséről beszéltek, Janet Yellen kijelentette, hogy a Fed egyetért a banktevékenység szabályozásának megváltoztatására vonatkozó javaslatok egy részével, így például a saját számlás kereskedést tiltó Volcker szabály enyhítésével, és azzal az elképzeléssel is, hogy a legszigorúbb szabályok csak a nagy pénzintézetekre vonatkozzanak.
A bizottságot különösen érdekelte, hogy mit gondol a Fed-elnök a gazdasági növekedés erősítéséről, arról faggatva őt, hogy elérhetőnek tartja-e Trump elnök 3 százalékos célszámát, és az olyan dolgok, mint az adóreform, segíthetnek-e ebben.
Janet Yellen konkrét részletek említése nélkül úgy fogalmazott, "általános egyetértés" van abban, hogy a vállalati adórendszer torzít, és ennek megváltoztatásával növelhetik a termelékenységet. Hozzátette, általában véve hatalmas feladat lenne, hogy a termelékenység éves növekedésének ütemét 2 százalék fölé emeljék, megduplázva az utóbbi évek ütemét.
A termelékenység fokozása és a munkavállalók számának emelése kulcsfontosságú összetevője a gazdasági növekedésnek, de mindkettő lassan mozdul előre - mondta Yellen, aki a fiskális reformmal párhuzamosan az oktatásra és a szakképzésre, a magántőkéből származó és az állami beruházásokra koncentrálna.
MTI