4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Miközben az öngondoskodást egyre többen tartják, a megváltozott gazdasági körülmények miatt kevesebben tudnak félretenni. Az idei második negyedévben már a leendő nyugdíjasok 75 százaléka vélte úgy, hogy az állami nyugdíj kevés lesz a megélhetéshez.

A 30-59 éves korosztályban az öngondoskodást fontosnak tartók aránya a korábbi években mért alig több mint 80 százalékról 87 százalékra emelkedett, ugyanakkor egyre többen vannak, akik szerint nem fognak tudni kielégítően megélni: az idei második negyedévben már 75 százalékuk gondolta úgy, hogy az állami nyugdíj kevés lesz a megélhetéshez. Emellett 68 százalék úgy nyilatkozott, hogy nem tud nyugdíjas éveire takarékoskodni, mert most másra kell neki a pénz - mondta Székely Pálma, a K&H életbiztosításokért és saját értékesítési csatornákért felelős vezetője egy hétfői sajtóbeszélgetésen.

A szakértő arra hívta fel a figyelmet, hogy hiába lennének tudatosak a ma még aktív csoportba tartozók, az általános bizonytalanság, a háborús konfliktus, a hatósági árszabás és a gyorsuló infláció mind olyan tényezők amelyek kiszámíthatatlanná teszi az emberek gazdasági helyzetét, és így a megtakarítási lehetőségeiket is. Így hiába növekszik azok száma, akik fontosnak tartják az öngöndoskodást, sokaknak jelenleg a megélhetésük biztosítására kell a pénz. Jellemző: annak ellenére, hogy négyből három ember szerint nem lesz elég az állami nyugdíj, a többség mégis az államra fog támaszkodni. A K&H felmérése szerint 62 százalék továbbra is főleg vagy teljes egészében az állami nyugdíjból történő megélhetésre számít.

Átlagosan 1,8 millió forint megtakarítással rendelkeznek a nyugdíjba készülők. Ha kivesszük azokat, akiknek egyáltalán nincs megtakarításuk, akkor jelenleg az átlagos megtakarítás összege 2,4 millió forintot tesz ki. A K&H adatai szerint férfiak és a budapestiek az átlagosnál magasabb megtakarítással rendelkeznek. A változó helyzetre jellemző, hogy míg a korábbi években az emberek általában már a hónap elején tudták, hogy félre tudnak-e tenni, addig most jelentős azok aránya, akik előre nem, csak a havi költségek arányában tudják eldönteni, hogy képesek-e félretenni.

Az egyik leglényegesebb, egyben kedvező változás, hogy az idén még jobban fókuszba került az öngondoskodás. A megkérdezettek 87 százaléka, vagyis 10-ből majdnem 9-en nagyon fontosnak tartják a nyugdíjas korra való takarékoskodást, szerintük nem elég csak az állami juttatásokra számítani. Az előző években 10-ből 8 megkérdezett vélekedett így, vagyis javulás történt ezen a téren - ismertette a részletes eredményeket a K&H szakembere. Székely Pálma azt is elmondta, a válaszadók jelentős, 87 százalékos aránya egyben azt jelenti, hogy a 30-59 éves korosztályba tartozó majdnem 4,1 millió emberből 3,56 millióan készülnének a nyugdíjas éveikre megtakarításokkal. Ugyanakkor a válaszadók 68 százaléka azt mondta, most más célra kell a pénz, ami mellett nem tud a nyugdíjra is takarékoskodni: ez magasabb arány az elmúlt három évben jellemző 60-64 százalékhoz képest. Az idei eredményekből látszik az is, hogy 2,79 millió ember egyelőre nem tudja finanszírozni a nyugdíjcélú, vagyis hosszú távú megtakarítását.

Kevesebben tudnak félretenni jelenleg a nyugdíjra. Fotó: Depositphotos
Kevesebben tudnak félretenni jelenleg a nyugdíjra. Fotó: Depositphotos

A legtöbben továbbra is biztonsági célokból takarítanak meg. Ezt követően a lakásfelújítás és nyugdíjcélú jön. Majd az utazás (magasabb végzettségűek és a budapestiek között magasabb az átlagnál) és a gyerekek jövője jön a célok között.

Az egyes megtakarítási formák között az önkéntes nyugdíjpénztárak továbbra is nagyon népszerűek. A nyugdíjbiztosítás ugyanakkor kis mértékben visszaesett. Az egyéb nyugdíjcélú megtakarítások érdemben nem változtak.

Továbbra is a nyugdíjkorhatár előtt, 57 évesen szeretnének visszavonulni az emberek. Ugyanakkor a döntő többség úgy látja, hogy a korhatár elérése után sem fogja ezt megtenni, és akár 70 éves korukig is dolgozniuk kell. Változás az is, és jelzi a megugró inflációt, hogy az elmúlt évhez képest 13 százalékkal több pénz kell a válaszadók szerint a nyugdíjaskorú megélhetéshez. Arra az ellenmondásra is van válasz, hogy ha az állami nyugdíj nem lesz elég, akkor miből fognak idős korban az emberek megélni. A többség munkával fogja pótolni a hiányzó jövedelmet. A többség ráadásul ezt nem hobbiból vagy a munkája szeretete miatt teszi meg, hanem kényszerből.

A szakértő azt is jelezte, hogy mostani gazdasági helyzet nem nagyon kedvez a fiataloknak. A 30 és 55 év közöttiek úgy vélik, hogy fontos az öngondoskodás, ám a többségük a mostani helyzetben ezt nem tudja megtenni, mert olyan a gazdasági helyzet, például megugrott az infláció. Azt is látni kell, hogy a szabályozók nem támogatják ezt, hiszen a támogatások elsősorban az otthonteremtést segítik, ráadásul a cafetériaszabályok sem támogatják ezeket.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!