4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az alapanyagárak esése és a dollár gyengülése is segítette a hazai autósokat, így a hétvégén komoly áresés jött a kutakon. Az Mfor Üzemanyagár-figyelő aktuális előrejelzése szerint a forint mozgása teret ad a következő napokban további kisebb áresésnek.

Úgy tűnt, az olaj áresése hetek óta az üzemanyagárak esését készíti elő, ám a finomítást végző cégek szerte Európában igyekeztek kihasználni a nyári turizmus miatti megnövekedett keresletet. Vélhetőleg ez is közrejátszott abban, hogy benzinkutakon az árak csak lassan követték a nyersolaj mozgását. A mögöttünk hagyott héten viszont végre már érezhető változás történt és a hazai árak a 600 forintos lélektani szint közelébe estek.

Az uniós összehasonlító kimutatások ugyanakkor a héten bejelentett árcsökkentések előtti adatokat tartalmazzák, ennek ellenére az uniós rangsorban nem változott a magyar benzinárak pozíciója. Továbbra is tíz olyan ország van, ahol olcsóbb a 95-ös üzemanyag, mint nálunk.

A közép-európai régióban sem változott a pozíciónk. A bolgár árak látványosan alacsonyabbak, mint bárhol máshol, a cseh, lengyel és román árak nagyjából hasonlóak, ahogy a szlovén és a magyar is. Ausztriában, Szlovákiában és Horvátországban a legdrágább benzint tankolni. Ugyan a KSH most sem publikált árakat, de a korábbi összehasonlítások és saját számításaink alapján a mostani magyarországi árszint a szomszédos országok átlaga alatt van, így Nagy Márton a benzinárak helyett valószínűleg a fogyasztást gátló óvatossági motívumokkal foglalkozhat most.

Ha mégis előveszik iskolakezdésre a benzinkutakat, akkor az azért lesz, mert a gázolaj esetén továbbra is magas árakat látunk. Uniós összehasonlításban a 17. helyen állnak a hazai árak.

Ráadásul a magyar kutakon a gázolaj ár magasabb, mint az osztrákoknál. Mondhatnánk erre, hogy a két ország polgárainak jövedelmi viszonyai alapján ez aligha normális, ám tavaly nyár óta számos alkalommal láttunk már erre példát.

Amerikára figyelnek a piacok

Ahogy arról számos alkalommal írtunk, a hazai árakat a legnagyobb mértékben az adóterhelés határozza meg, hiszen az autósok által fizetett összeg nagyobb része a büdzsébe kerül. A sok sebből vérző költségvetésnek viszont minden fillérre szüksége van, így az adók csökkentése a politikusok számára tabunak számít. Éppen ezért az alapanyagok és a finomított termékek nemzetközi ármozgását célszerű figyelni, ha az árak változását szeretnénk megjósolni. Miután ezek tőzsdei jegyzése dollárban történik, így a forint és dollár keresztárfolyama hat még a hazai kiskereskedelmi árakra.

További árcsökkenés jön a kutakon, vagy újra drágul a tankolás?
További árcsökkenés jön a kutakon, vagy újra drágul a tankolás?
Fotó: Depositphotos

Az olajár a héten csökkent, elsősorban az amerikai gazdasággal kapcsolatos hírek hatására. Ugyan a néhány hete látott recessziós pánik elült, a befektetők gyengébb amerikai foglalkoztatási adatok miatt továbbra is aggódva figyelik a világ legnagyobb olajfogyasztó gazdaságáról érkező híreket. A hét utolsó munkanapján ugyan korrigált az olajár többek között az amerikai jegybank elnökének beszéde miatt. Jerome Powell szavaiból ugyanis azt szűrték le, hogy szeptemberben biztosan kamatot fognak csökkenteni, bár ennek mértékéről nem volt szó, sokan azt remélik, hogy ez akár fél százalék is lehet. Egy nagyobb kamatvágás a gazdaságnak is lendületet adhat, ami pedig az olaj iránti keresletet is megdobhatja.

A hír az olaj árát ugyan felfelé mozdította pénteken, ám a dollár látványosan gyengült, így gyakorlatilag a két mozgás kioltotta egymást. Amennyiben nem lesz változás a forintárfolyamban, és a pénteken látott 351 körüli érték stabilizálódik, esetleg a lélektani 350-es szint alá kerül, az a magyar autósok számára mindenképpen reményt ad az árcsökkenésre. Már csak azért is, mert az irányadó olajárak (mind az amerikai WTI, mind az Európában benchmarknak számító Brent) a hét közben január eleje óta nem látott mélypontot ért el.

A befektetőket a recessziós félelmek mellett a közel-keleti események is foglalkoztatják, a héten felerősödtek azok a várakozások, hogy a gázai övezetben előbb-utóbb eredményre juthatnak a fegyverszüneti tárgyalások, ami rövid távon megnyugvást hozhatna az olaj piacán is. (Persze csak akkor, ha Irán nem a megállapodás után támadja meg Izraelt.)

Érdemes leszögezni, hogy mind az olaj, mind a devizapiacokon hektikus mozgásokat látunk, így a pénteki árakhoz képest a következő napokban akár éles fordulat is jöhet. Ha az olaj nem emelkedne érdemben a jövő hét elején, és a forint árfolyam is stabil tudna maradni, akkor elképzelhető, hogy mind a benzin, mind a gázolaj ára közelebb kerül a 600-as szinthez, sőt akár 5-össel is kezdődjön az ár.

(A grafikonok a cikkünk megjelenésekor aktuális adatokat mutatja, ez azonban később frissülhet.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!