2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az államadósság-mutató 2019. december végére tervezett mértéke 70,3 százalék a bruttó hazai termék (GDP) arányában, várható összege 31 430,6 milliárd forint - derül ki az Országgyűlésnek szerdán benyújtott költségvetési törvényjavaslatból.

Az államadósság tervezett mértéke eleget tesz az alaptörvényben meghatározott államadósság-mutató csökkenése követelménynek, a 2018. utolsó napján várható 72,9 százalékhoz képest - áll az indoklásban, amelyben megjegyzik: 2017-ben a GDP-arányos államadósság 73,6 százalékra teljesült.

Az államadósság-kezelési stratégia célkitűzése, hogy 2019-ben is megőrizze az elért stabil finanszírozási helyzetet, csökkenjen az államadósság GDP-hez viszonyított aránya, a devizaadósság részaránya és növekedjen a lakosság részvétele az adósság finanszírozásában - áll a javaslatban.

A forintpiac továbbfejlesztésében a tervek szerint növelik a lakossági állampapír-állomány futamidejét. A központi kormányzat hiányának és a lejáró forintadósságnak a finanszírozását piaci és lakossági forintkötvény-kibocsátások biztosítják a tervek szerint.

A finanszírozási terv szerint 2019-ben 1,406 milliárd euró nemzetközi devizakötvény, 640 millió euró belföldi devizakötvény, valamint 301 millió euró nemzetközi pénzügyi szervezetektől felvett hitel visszafizetése esedékes. 



A 2,347 milliárd euró összegű devizalejárat 91 millió euróval kevesebb a 2018-ra tervezettnél, ennek finanszírozását részben forintkibocsátásból tervezik, részben az euróövezet inflációjához kötött kamatozású, prémium euró magyar államkötvény (pemák) értékesítéséből, illetve a piaci helyzet függvényében piaci devizakötvény kibocsátás is lehet. Ugyancsak szerepel a tervek között nagyobb összegű hitelfelvétel nemzetközi fejlesztési intézményektől.

A központi költségvetés nominális adóssága a stabilitási törvény szerint számítva 29 888 milliárd forint, GDP-hez viszonyított aránya az idei év végi várható 69,6 százalékról 68 százalékra csökken. A devizaadósság részaránya a 2018 végére várható 19,3 százalékról 17,6 százalékra mérséklődik 2019 végére.

Az eredményszemléletű kamatkiadások bruttó összege 2019-ben várhatóan 932,8 milliárd forint, a nettó kamatkiadás 932,4 milliárd forint lesz. Az eredményszemléletű nettó kamatkiadások 2019-ben a GDP 2,12 százalékát érik el - olvasható a törvényjavaslatban.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!