Hiába vetett ki az Egyesült Államok - a kereskedelmi partnerek megítélése szerint - büntetővámokat, ez várhatóan nem fogja egy csapásra javítani az amerikai külkereskedelmi mérleget. A vámok hatása első körben ugyanis nem az lett, hogy a többi ország meghajolna Trump akarata előtt. Az EU például már felvette a kesztyűt, és számos ikonikus amerikai termékre vetett ki vámot, így például a Harley Davidson motorokra, a mogyoróvajra és a bourbon whiskeyre is.
Ugyan konkrét lépéseket Kína még nem jelentett be, de nagyon erős jelzést küldtek. Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke ugyanis azt mondta ők egész másképpen gondolkodnak, mint a nyugati-keresztény kultúrában. Ott azt hirdetik "aki arcul üt téged jobb felől, fordítsd felé a másik orcádat is", az elnök szerint viszont a kínaiak úgy szocializálódnak, hogyha sérelem éri őket, akkor üssenek vissza.
Ami a piaci hatásokat illeti, a szakértők szerint az is kockázatot jelent, hogy Kína a saját vámjainak megemelésével esetleg megtorló intézkedéseket vezet be az USA-val szemben. Raymond Ma, a Fidelity portfóliómenedzser egy ilyen lépés felhajtaná a bekerülési árakat, aminek hatására a kínai vállalatok vagy áthárítanák a megnövekedett költségeket a fogyasztókra, vagy elviselnék, hogy ezek a költségek a saját profitjukat erodálják – egyik verzió sem lenne kívánatos. Szerinte az USA és a Kína közötti diplomáciai „adok-kapok” – vagy a túlfűtött hangvételű kereskedelmi tárgyalások – még eltarthatnak egy darabig, a helyzet kezelhető, de továbbra is kedvezőtlen hatással lesz a piacokra és a befektetői hangulatra egyaránt. Ez a negatív hangulat valószínűleg a tervezett jövőbeli nyereségekre is rányomja majd a bélyegét. Könnyen lehet tehát, hogy a kereskedelmi háborúnak a tőzsdei árfolyamok is áldozatul esnek.