2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Egyesült Államok által kirobbantott kereskedelmi háború várhatóan mégsem lesz olyan könnyű menet, mint azt Donald Trump gondolhatta.

Hiába vetett ki az Egyesült Államok - a kereskedelmi partnerek megítélése szerint - büntetővámokat, ez várhatóan nem fogja egy csapásra javítani az amerikai külkereskedelmi mérleget. A vámok hatása első körben ugyanis nem az lett, hogy a többi ország meghajolna Trump akarata előtt. Az EU például már felvette a kesztyűt, és számos ikonikus amerikai termékre vetett ki vámot, így például a Harley Davidson motorokra, a mogyoróvajra és a bourbon whiskeyre is.

Ugyan konkrét lépéseket Kína még nem jelentett be, de nagyon erős jelzést küldtek. Hszi Csin-ping, a Kínai Népköztársaság elnöke ugyanis azt mondta ők egész másképpen gondolkodnak, mint a nyugati-keresztény kultúrában. Ott azt hirdetik "aki arcul üt téged jobb felől, fordítsd felé a másik orcádat is", az elnök szerint viszont a kínaiak úgy szocializálódnak, hogyha sérelem éri őket, akkor üssenek vissza.

Pekingben pedig nehezen tudják baráti lépésként értékelni, hogy egy héttel ezelőtt Donald Trump amerikai elnök bejelentette, hogy további 200 milliárd dollár értékű termékre kíván 10 százalékos védővámot kivetni.

Ami a piaci hatásokat illeti, a szakértők szerint az is kockázatot jelent, hogy Kína a saját vámjainak megemelésével esetleg megtorló intézkedéseket vezet be az USA-val szemben. Raymond Ma, a Fidelity portfóliómenedzser egy ilyen lépés felhajtaná a bekerülési árakat, aminek hatására a kínai vállalatok vagy áthárítanák a megnövekedett költségeket a fogyasztókra, vagy elviselnék, hogy ezek a költségek a saját profitjukat erodálják – egyik verzió sem lenne kívánatos. Szerinte az USA és a Kína közötti diplomáciai „adok-kapok” – vagy a túlfűtött hangvételű kereskedelmi tárgyalások – még eltarthatnak egy darabig, a helyzet kezelhető, de továbbra is kedvezőtlen hatással lesz a piacokra és a befektetői hangulatra egyaránt. Ez a negatív hangulat valószínűleg a tervezett jövőbeli nyereségekre is rányomja majd a bélyegét. Könnyen lehet tehát, hogy a kereskedelmi háborúnak a tőzsdei árfolyamok is áldozatul esnek.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!