3p

A szerda este megjelent rendelettel újabb segítséget kapnak a hazai sportklubok és -egyesületek. 

A Magyar Közlönyben megjelent egy friss rendelet, mely a sportolók munkajogi viszonyaira irányuló, veszélyhelyzetre vonatkozó változásokat rögzíti. Ezek értelmében a Magyar Labdarúgó Szövetség által kiírt versenyrendszerben szereplő sportszervezet a munkaviszony vagy megbízási jogviszony kereteiben foglalkoztatott sportolója vagy sportszakembere fizetését egyoldalúan csökkentheti. 

Ennek mértéke legfeljebb 70 százalék lehet, a bércsökkentés pedig a veszélyhelyzet idejére szólhat. 

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Ugyanezt alkalmazhatják a kézilabda, vízilabda, röplabda, jégkorong, kosárlabda sportegyesületek, -klubok is. 

A rendelet sok esetben tűnik megkésettnek, hiszen számos klubnál megegyeztek már a fizetések csökkentéséről. Elsőként a diósgyőri focicsapatnál határoztak a fizetések 30 százalékos csökkentéséről, mely már április elsejétől életbe lépett. A borsodi klubot aztán újabbak követték, 20 százalékos fizetéscsökkentés volt

  • a Zalaegerszegnél, 
  • az MTK-nál, 
  • az FTC-nél, 
  • a Fehérvárnál.

Ad absurdum ez nem biztos, hogy valójában nagy könnyítést jelent a klubok költségvetése szempontjából. A Kisvárda FC sportigazgatója nemrég úgy nyilatkozott, a fizetéscsökkentéseknek nem sok értelme lenne. 

Egy 10-20 százalékos bércsökkentés olyan kevés a klub teljes büdzséjét tekintve, hogy azzal sokat nem tudnék segíteni - vélekedett Révész Attila a Reggeli Start műsorában arról, hogy a társadalmi elvárás ellenére miért nem csökkentik a játékosok fizetését Kisvárdán.

Siófok-mentő kormányrendelet

A megjelent rendelet legfontosabb része, hogy megteremti a lehetőséget arra, hogy a klubtulajdonosok egyoldalúan, lényegében az érintettek beleegyezése nélkül módosíthatják a fizetéseket. 

Ez vélhetően az NBII-ben szereplő Siófok vezetőségének jelenti a legnagyobb segítséget. A focisták ugyanis nem fogadták el a tulajdonos által javasolt 60-70 százalékos bércsökkentést, de az ezután felajánlott 50 százalékos megvágást sem, a játékosok maximum a bérük 30 százalékáról lennének hajlandók lemondani. 

A bércsökkentésnek ebben az esetben nagy tétje van, korábban a klub tulajdonosa úgy nyilatkozott, hogy ha a játékosok nem fogadják el a fizetéscsökkentést, akkor csődbe megy a klub. 

A kormány azonban jött és a vezetőség hóna alá nyúlva a jelek szerint megmentette a klubot. Ha szükség van rá, a végrehajthatják a 70 százalékos bércsökkentést is, hogy biztosított legyen a klub fennmaradása - ehhez a játékosok beleegyezésére nincs szükség. 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!