3p

A koronavírus elleni védekezés jeleként egyre több multinacionális vállalatnál kérik a dolgozókat otthoni munkavégzésre, és több ágazatban is megfigyelhető az eddig megszokott munkarend és -folyamatok teljes felkavarodása. Ez azonban nem minden esetben érinti a munkavállalók képzéseit.

A koronavírus világszintű terjedésével párhuzamosan a hazai multinacionális cégek is igyekeznek felelős munkáltatóként eljárni, a fenyegető helyzetre pedig már akkor reagáltak a Magyarországon működő cégek, amikor a vírus csak Olaszországban okozott egyre nagyobb problémákat.

Az elmúlt 1-2 hétben már nagyon erős megtorpanás látszik a képzési piacon és mindenki csak abban bízik jelenleg, hogy nem végleges lemondásokról van szó, csak átütemezésekről - mondta lapunknak Farkas Dániel, a Change Agent Hungary Kft. társtulajdonosa, társügyvezetője.

"Többféle reakció tapasztalható a cégek részéről az elmúlt 1-2 hétben, de az általánosan megfigyelhető, hogy a multik a 10 főnél nagyobb rendezvényeket lemondták".

Azokat a képzéseket pedig, amelyek a cég üzleti céljai, stratégiája szempontjából kritikusnak tekinthetők - tehát a célok elérése szempontjából fontos képességekre irányulnak - igyekeznek átütemezni. Ez egyaránt jelenthet létszámbeli változtatásokat, időpontra és helyszínre irányuló módosítást is. Például 10 fő alattivá változtatják az eseményeket, a jelenlévők pedig tartják a 1,5-2 méteres távolságot - magyarázta a tréner.

A kép illusztráció (Fotó: Pixabay)
A kép illusztráció (Fotó: Pixabay)

Arra a kérdésünkre, hogy a jelenleg kialakult helyzetben mennyire működik a képzések online térbe helyezése, Farkas Dániel elmondta: abban az esetben, ha a cég számára stratégiailag fontos képességek fejlesztésére irányul a képzés, a trénercégek igyekeznek ezeket áthelyezni az online térbe. "Nyilvánvalóan a személyes jelenlét hiánya miatt ezek talán kevésbé hatékonyak, de a kívánt képességek így is javíthatók, fejleszthetők."

Hogy hosszú távon a pár napja kihirdetett veszélyhelyzet, a vírus terjedése mennyire lesz hatással az ágazatra, egyelőre nagyon nehéz felbecsülni. A szakember véleménye szerint jelenleg mindenki igyekszik az eredetileg tervezett prioritások mentén gyorsan reagálni a kialakult helyzetre. Hogy innen hogyan változnak meg a cégek igényei, függ attól is, hogy meddig húzódik el a veszélyhelyzet. Mivel azonban az eredeti tervekhez képest jelentős visszaesés érzékelhető a piacon, az már most jól látszik, hogy az idei évben komoly gazdasági hatásokkal kell számolni.

Miközben a képzési piacon működő cégek alapvetően a partnereik igényeihez próbálnak igazodni, a saját szervezeten belül, a képzésekkel foglalkozó cégeknek is reagálniuk kell a krízisre. A trénercégek is igyekeznek felelős munkaadóként eljárni a kormányzati iránymutatásoknak megfelelően. Ennek alapján felelős munkaadóként Farkas Dániel és tulajdonostársa, Radó Péter sem kötelezi a trénereket egy-egy képzés megtartására, ha valaki biztonságosabbnak érzi jelen helyzetben ettől távolmaradni, megvan erre a lehetősége. A szakember elárulta: ha egy hosszabb képzési szünettel kellene számolni, akkor azt az időt cégen belüli stratégiai fejlesztésekre fordítanák a tulajdonostársával. "Ezekre a mindennapokban sokkal nehezebb fókuszálni".

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!