3p

A kormány szerint a szociális hozzájárulási adó jövőre tervezett 4 százalékos csökkentésével 500 milliárd forintot hagynak a vállalkozásoknál. A 4 százalékos adócsökkentés ugyanakkor a 20 százalékos minimálbér emeléssel nominálisan tovább növeli a vállalkozók adóterheit.

Egy kisvállalkozó a tavalyi minimálbéremeléssel összekapcsolt adócsökkentés után úgy fogalmazott: még néhány adócsökkentés és csődbe megyek. Ezt azután mondta, hogy a könyvelőjétől megkapta a fizetni való adók összegét és azt látta, nemhogy kevesebb adót kell fizetnie, hanem többet. Hogyan lehetséges, hogy a kevesebb több? Hogyan lehet úgy csökkenteni adót, hogy az állami bevételek közben nőjenek, hiszen a kifeszített költségvetés nem engedhet meg semmiféle veszteséget? A már többször elsütött és jól bevált recept a százalékszámítás rejtelmeiben keresendő, amit a matematikából kevésbé felkészültek úgysem értenek. Jelenleg a munkát terhelő adó nagysága Magyarországon 77 százalék.

 

 

A tervek szerint ez a 77 százalék csökkenne 73 százalékra, miközben a minimálbér 20 százalékkal emelkedne. Mit jelent ez konkrét számokban?

 

A költségvetés még adócsökkentés esetén is jól jár a minimálbér emeléssel
A költségvetés még adócsökkentés esetén is jól jár a minimálbér emeléssel

Példa: 1000 forint bér után a vállalkozó fizetett eddig 770 forint adót. Most a minimálbér 20 százalékos emelését követően 1200 forint után kell fizetnie 73 százalékot, azaz 876 forintot. Vagyis jellemzően a magyar kisvállalkozók, akiknél a minimálbéresek többsége dolgozik, 770 forint helyett 876 forintot fizetnek majd munkabér adót, azaz 14 százalékkal többet az eddigieknél. Ezentúl a plusz 20 százalékos bért is ki kell fizetniük.

 

A magyar kisvállalkozók száma tehát jövőre várhatóan tovább csökken. A szektorból kihulló munkaerőt a jelenlegi magyar munkaerőpiac minden további nélkül fel tudja majd szívni. Az adócsökkentés és a kisvállallkozói szféra szűkülésének igazi nyertesei a multik, a közép és nagyvállalkozók. Ők kétségtelenül nagyobb gazdasági mozgástérhez jutnak. A minimálbér növekedés tovagyűrűző hatásával azonban nekik is számolniuk kell, ami becslések szerint minimum 10 százalék lesz, hiszen már az idén áprilisban is, a KSH szerint 10,1 százalékkal emelkedtek az átlagkeresetek az egy évvel korábbihoz képest.

 

A keresetek folyamatosan emelkednek Magyarországon (KSH)
A keresetek folyamatosan emelkednek Magyarországon (KSH)

 

A minimálisan várható 10 százalékos béremelkedés is többletet jelent a költségvetésnek.

 

Példa: 1000 forint bér után a vállalkozó fizetett eddig 770 forint adót. Most a várható minimum 10 százalékos béremelkedést követően 1100 forint után kell fizetni a 73 százalékot, vagyis 803 forintot.

 

Az állami költségvetés munkabért terhelő adó bevételei tehát nominálisan 4-14 százalék között növekednek majd, a százalékos csökkentés ellenére is, ami meghaladja a várt inflációt, így az állalmi újraelosztás mértéke tovább emelkedhet. Egy helyen azonban veszteség is van: az állami alkalmazottaknál. Ott nőnek az állami kiadások, ugyanúgy ahogy más munkaadóknál. Nem lenne tehát nagy meglepetés, hogy egy 2022-es választási győzelem után az első intézkedések között az állami alkalmazottak számának csökkentését jelentenék be. Persze még e nélkül is bőven jól jár a költségvetés, hiszen a brutális nagyságú magyar általános forgalmi adó (ÁFA), a nettó bérnövekmény egy részét ugyancsak visszaszippantja az állami büdzsébe.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!