3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Eszkalálni vagy behódolni, ez itt a kédés. Uniós egység – az nincs.

Harciasan nyilatkozott Emmanuel Macron francia elnök válaszul Donald Trump amerikai elnök szombati bejelentésére, amelyben 30 százalékos vám kivetését helyezte kilátásba az Európai Unióból érkező szinte összes árura. A bejelentés sokkolta az európai vezetőket, akik a megbeszélések alapján 10 százalékos vámra számítottak.

Macron szerint az uniónak készen kell állnia akár egy kereskedelmi háborúra is.

„Most minden korábbinál inkább a bizottságé a feladat, hogy kifejezze az unió eltökéltségét, hogy szilárdan védelmezze az euópai érdekeket. Közelebbről ez azt jelenti, hogy fel kell gyorsítani a hiteles ellenintézkedések előkészítését, és minden rendelkezésre álló eszközt mozgósítani, ha nem születik megegyezés augusztus 1-jéig”

- írta Macron közösségi médiás bejegyzésében.

Német válasz

„Határozott” intézkedések bevezetését szorgalmazta az Európai Unió részéről az Egyesült Államokkal szemben Lars Klingbeil német pénzügyminiszter vasárnap abban az esetben, ha az importvámokról folytatott tárgyalásokon nem sikerül megfékezni az egyre súlyosbodó globális kereskedelmi háborút.

„Ha nem sikerül tárgyalás útján igazságos megoldást találni, akkor határozott ellenlépéseket kell tennünk annak érdekében, hogy megvédjük az európai munkahelyeket és vállalatokat” – mondta a német miniszter a Süddeutsche Zeitung című lapnak nyilatkozva. Megjegyezte: „továbbra is a kezünket nyújtjuk, de nem fogunk mindenbe belemenni”.

Donald Trump amerikai elnök a Truth Social közösségi oldalán szombaton megjelent bejegyzése szerint 30 százalékos vám kivetését tervezi az Európai Unióból és Mexikóból érkező termékekre augusztus 1-jétől. Németország tavaly 161 milliárd euró értékben exportált oda termékeket, elsősorban autókat, autóalkatrészeket, gépeket és gyógyszeripari cikkeket. A német kormány adatai szerint ezzel 2024-ben az Egyesült Államok viszonylatában a kereskedelmi többlet megközelítette a 70 milliárd eurót.

Lars Klingbeil szerint Trump vámpolitikájának csak vesztesei lennének, és a vita lehűtésére lenne szükség. A német miniszter hangsúlyozta, hogy a konfliktus az amerikai gazdaságot legalább annyira fenyegeti, mint az európai vállalatokat.

„Senkinek nincs szüksége most új fenyegetésekre és provokációkra”

- tette hozzá Klingbeil. A miniszter szerint folytatni kell a komoly és célzott egyeztetéseket az Egyesült Államokkal, és az EU egységes és elkötelezett amellett, hogy igazságos megállapodás szülessen.

Óvatosabbak is vannak

Nem minden uniós vezető nyilatkozott ilyen keményen. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök közleményében azt írta, hogy reméli, sikerül

„fair megállapodást kötni”, és úgy véli,„nem lenne értelme kirobbantani egy kereskedelmi háborút az Atlanti-óceán két oldala között”.

Az ír miniszterelnök-helyettes, Simon Harris azt mondta, 

„nincs szükség eszkalálni a helyzetet”.

Dirk Schoof holland miniszterelnök szerint pedg az uniónak egységesnek és eltökéltnek kell maradnia, hogy egy kölcsönösen előnyös megállapodás születhessen.

Az uniós nagykövetek vasárnap találkoznak Brüsszelben, hogy egyeztessenek a válaszlépésekről és a további tárgyalási taktikáról az uniós kereskedelmi miniszterek hétfői találkozója előtt. 

(via MTI)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!