2p

Már a kormány sem zárja ki, hogy magasabb lesz az infláció.

A kormány több hetes szünet után ülésezett a héten, ennek során a gazdasági kilátások is napirendre kerültek - ismertette Gulyás Gergely miniszter a mai Kormányinfón. Elmondása szerint bár a nemzetközi kilátások nem fényesek, különösen az eurózónában, de a kormány értékelése szerint a magyar gazdaság jó helyzetben várja a kihívásokat.

Gulyás Gergely a 2019. április 4-i Kormányinfón. (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
Gulyás Gergely a 2019. április 4-i Kormányinfón. (Fotó: MTI/Illyés Tibor)

Gulyás szavaiból kiderült, hogy a kormány jelenleg nem látja olyan mértékben indokoltnak a beavatkozást, mint gondolta azt még az év elején. Elérhető a 4 százalékos gazdasági növekedés idén - jelentette ki.

Korábban még arról volt szó, hogy ennek érdekében sürgősen bevezetendő intézkedésekre lehet szükség, a miniszterelnök ezért februárra ígért egyeztetéseket. Ma már tehát kevésbé látja fenyegetőnek a helyzetet a kormány, amiben vélhetően közrejátszik, hogy a világ nagy jegybankjai - FED, ECB - kitolták a monetáris szigorítási ciklus elindítását.

Elhangzott továbbá, hogy közvetlen költségvetési intézkedésekre  - kiadások visszavágására - a közelgő válság miatt nincs szükség, de  a felkészülés jegyében gazdaságpolitikai lépésekre készül a kormány. Ennek sorában említette a portálunkon a napokban megszellőztetett Nemzeti Kötvény bevezetését júniusban.

Megkérdeztük Gulyást, hogy a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb inflációs jelentésében foglaltak fényében a kormány felülvizsgálja-e az inflációra vonatkozó előrejelzését. A jegybank ugyanis idénre 3,1 százalékot vár, a kormány viszont csak 2,7 százalékkal tervezte a büdzsét. Gulyás elmondta, hogy nem változott a kormányzati előrejelzés, de "amennyiben lesz elmozdulás, akkor csak fölfelé lesz".

Vagyis a miniszterek is úgy látják már, hogy a 2,7 százalékos terv alulbecsült lehet. Ennek egyebek mellett a nyugdíjak miatt van jelentősége: ha az infláció nagyobb, mint amennyivel év elején emelték az idősek ellátását, akkor az év végén kiegészítésre jogosultak a nyugdíjasok (erről ebben a cikkünkben írtunk legutóbb).

Ezzel kapcsolatos megállapításunkkal - mely szerint ha felfelé mozdul el az infláció, az érinteni fogja a nyugdíjakat - Gulyás Gergely egyetértett.



Jöjjön el a 2019-es év egyik legizgalmasabb KKV-eseményére! Több mint 50 előadó és panelbeszélgetés-résztvevő 5 szekcióban! Hogyan tudják kihasználni a magyar KKV-k a digitalizációban rejlő lehetőségeket, és miből tudják ezt finanszírozni? A geopolitikai kihívások, a Brexit és a kereskedelmi háború tükrében mi vár a magyar KKV-kra?
Néhány név az előadók közül: MAGYAR LEVENTE - Külgazdasági és Külügyminisztérium, miniszterhelyettes - JAKAB LÁSZLÓ - Innovációs és Technológiai Minisztérium, miniszteri főtanácsadó - FÁBIÁN GERGELY - Magyar Nemzeti Bank, igazgató - WOLF LÁSZLÓ - OTP Bank, vezérigazgató-helyettes - JELASITY RADOVAN - Erste Bank, vezérigazgató - BALOG ÁDÁM - MKB Bank, elnök-vezérigazgató - HEGEDÜS ÉVA - Gránit Bank, elnök-vezérigazgató - BÚZA ÉVA - Garantiqa, vezérigazgató - RASKÓ GYÖRGY - agrárközgazdász - SALGÓ ANDRÁS - BMW Group Magyarország - FERNBACH ZOLTÁN - Mercedes-Benz Hungária Kft., Hálózatfejlesztési és tréning igazgató - LAUFER TAMÁS - IVSZ, elnök
*/

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!