A törvényhozók májusban szavazták meg, hogy a szexmunkásoknak ugyanolyan munkajogi védelmet biztosítanak, mint bármely más munkavállalónak, ezzel próbálva visszaszorítani a visszaéléseket és a kizsákmányolást. A most vasárnap hatályba lépett törvény biztosítja, hogy a szexmunkások munkaszerződéssel és jogi védelemmel rendelkezzenek – írja a The Guardian.
Célja, hogy véget vessen a 2022-ben kialakult „szürke zónának” – a szexmunkát ekkor dekriminalizálták Belgiumban, de anélkül, hogy a szexmunkásoknak bármilyen védelmet vagy munkajogi támogatást, például munkanélküli segélyt vagy egészségbiztosítást biztosítottak volna.
Jobb körülmények között dolgozhatnak – de lesz, ahol épp az új szabályozásra hivatkozva tiltják majd be a szexmunkát
A törvény értelmében a szexmunkásoknak joguk van visszautasítani a szexuális partnereket, és bármikor abbahagyhatják az aktust. E visszautasítások miatt nem lehet őket elbocsátani. A munkáltatóknak belgiumi székhellyel kell rendelkezniük; továbbá biztosítaniuk kell, hogy helyiségeik pánikgombokkal, tiszta ágyneművel, zuhanyzókkal és óvszerekkel legyenek felszerelve. A védelem nem terjed ki az otthoni munkavégzésre, illetve az olyan tevékenységekre, mint a sztriptíz és a pornográfia.
A Szexmunkások Belgiumi Szakszervezete a törvényt „hatalmas előrelépésnek nevezte, amely véget vet a szexmunkásokkal szembeni jogi diszkriminációnak”.
A szervezet szerint azonban a szabályok alkalmasak lehetnek arra is, hogy a szexmunkát kiszorítsák vagy felszámolják. „Már most látjuk, hogy egyes önkormányzatok a »biztonság« és a »higiénia« szavak mögé bújva nagyon szigorú helyi szabályokat hoznak, amelyek szinte lehetetlenné teszik a szexmunkát a területükön”.
A szabályozás a szexista erőszak elfogadása?
Néhány feminista szervezet bírálta a törvényt. Amikor a törvénytervezetet 2023-ban közzétették, a belga Frankofón Nők Tanácsa azt mondta, hogy az „katasztrofális” lenne a fiatal lányok és az emberkereskedelem áldozatai számára. „Elfogadni, hogy a prostitúció létezik, és hogy meg kell védenünk a dolgozókat, azt jelenti, hogy elfogadjuk ezt a szexista erőszakot, és nem küzdünk ellene” – mondta a szervezet vezetője a Le Soir napilapnak.