Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára előadásában arról is beszélt, hogy szerinte manapság intézményesített formában próbálják eltaposni a nemzetállamok szuverenitását, melynek célja, hogy kevesebb vita legyen az EU-ban, nem fog működni, és csak a versenyképességet csorbítja. Véleménye szerint a nyugati tagállamok igyekeznek Közép-Európát maguk alágyűrni, politikai és üzleti szempontból is - írja az Exonomx.
Ugyanakkor a magyar elnökség legfontosabb tematikus eleme épp a versenyképesség kérdése lesz.
Jövő második felében a magyar elnökség a spanyolokkal és belgákkal közösen vezeti majd a Közösséget, így a programok is illeszkednek egymáshoz. Ezzel kapcsolatban Kovács elmondta, a 2024-es évet az intézményi átmenet fogja meghatározni. Spanyolországban jelenleg nincs kormány, Belgiumban pedig jövőre szuper választási év lesz, négy választással, június 8-án pedig EP-választásokat rendeznek, amelyek bár szerinte elmozdulásokat eredményeznek majd, de döntően nem fogják befolyásolni az erőviszonyokat az Európai Parlamentben. Ugyanakkor a magyar elnökségnek egy kimenő Bizottsággal kell foglalkoznia, és előfordulhat, hogy csak 2025 januárjában áll össze az új testület.
Sőt, Kovács Zoltán szerint még az is megeshet, hogy az Európai Unió mesterséges intelligencia szabályozása is a magyar elnökség alatt mutat fel konkrét előrelépést.
A magyar soros elnökség hét kérdéskörben szeretne előrelépést:
- Az EU versenyképességének növelése
- A demográfiai kihívások előtérbe helyezése
- Bővíteni kell az uniót, hogy "ne mi maradjunk az utolsó védőbástyája, ami felfogja a délről érkező hullámokat"
- A területi kohéziós politika megőrzése
- A közös védelempolitika elősegítése
- A migráció kérdése, függetlenül egy esetleges migrációs paktumtól
- Az éves uniós költségvetés elfogadtatása, ami óriási kihívás lesz az EP-választásokat követő intézményi harcok miatt.
A magyar elnökség alatt tizenhat-tizennyolc informális miniszteri tanácsülés, egy informális miniszterelnöki csúcstalálkozó, egy Európai Közösség-csúcstalálkozó, és egy Nyugat-Balkán-csúcstalálkozó lesz (utóbbi nem biztos, hogy hazánkban), ezenkívül további kétszáz rendezvény kíséri az elnökségünket.
Míg legutóbb Gödöllőn volt a soros magyar elnökség központja, viszont a Budapesten végbemenő alapvető infrastrukturális és kulturális változások eredményeként a magyar főváros Európa konferencia-fővárosa lett, ezért Budapesten tartják az Elnökséget, a helyszín pedig a Várkert Bazár és környéke lesz – szögezte le Kovács Zoltán.