A koronavírus-járvány a gazdaság minden szegmensére rányomta a bélyegét, s természetesen érintette a befektetéseket is. A piacra gyakorolt hatásáról már eddig is számtalan elemzés készült, azonban azt a pozitívumot mindenképp kiemelnénk, hogy az egyösszegű befektetések mellett egyre nő a rendszeres invesztíciók jelentősége, akár kisebb összeggel indítva – közölték a Piac & Profit magazin érdeklődésére a K&H-nál. Szerintük ez mindenekelőtt azért nagyon fontos, mert azt mutatja, hogy a lakosság egyre tudatosabban áll hozzá a pénzügyeihez.
Ehhez még inkább apropót szolgáltat az év végi időszak, amikor egyre inkább előtérbe kerülnek az állam által nyújtott különböző támogatások, adó-visszatérítések.
Általánosságban igaz, a hosszabb távú megtakarításokat adókedvezménnyel ösztönzi az állam: ahogy nő az időtáv, úgy bővül az elérhető kedvezmények köre, ezek együttesen pedig mind-mind a befektetés értékét növelik.
A Piac & Profit sorra vette az év végi adóoptimalizás során szóba jöhető befektetési termékeket a tartós befektetési számlától (TBSZ) a nyugdíjbiztosításon keresztül az önkéntes pénztári befizetésekig. A közös bennük, hogy a takarékoskodást az állam adókedvezménnyel ösztönzi: a kedvezmények az adott évre vonatkozó adóbevallásban érvényesíthetők, így ezeknek a befektetéseknek tipikusan decemberben van a szezonjuk.
A nyugdíj-előtakarékossági számlára (NYESZ) az adott évben befizetett összegek után 20 százalék, de maximum 100 ezer forint állami támogatás jár. A számlán lévő összegből lebonyolított tranzakciók – értékpapírok adásvétele – utáni nyereség, a hozam pedig adómentes, ha teljesülnek a jogszabályban meghatározott feltételek.
Időnként félreértésre ad okot az év végi határidő a nyugdíj-előtakarékossági számlák esetében. Ezért fontos tisztázni, hogy a pénzjóváírásnak kell a NYESZ-re még a naptári éven belül beérkeznie, a beutalt pénz terhére megvásárolni kívánt értékpapírba történő befektetés akár a következő naptári évre is áthúzódhat.
A megtakarítani vágyók számára mind a nyugdíjpénztári, mind az akár azonnal költhető egészségpénztári megtakarítások is megfelelő befektetési lehetőséget jelentenek. Mindkét konstrukcióra évi 20 százalékos, maximum 150 ezer forint szja-visszatérítés jár.
Lehet nyugdíjbiztosítást is kötni. Ez egy befektetéssel kombinált életbiztosítás, amelyre évente legfeljebb130 ezer forint értékben jár az adójóváírás.
Jó hír, hogy a nyugdíjbiztosítások és az önkéntes pénztárak után járó adó-visszatérítés nem zárják ki egymást, így a befizetett személyi jövedelemadójából összesen 280 ezer forintot tud visszaigényelni az, akinek van NYESZ számlája vagy nyugdíjbiztosítása és önkéntes pénztári megtakarítása is. A kedvezmény maximális kihasználásához éves szinten 650 ezer forintot kell befizetni nyugdíjcélra, és 750 ezer forintot valamelyik önkéntes kasszába. Utóbbiak esetében a munkáltatói hozzájárulások után is jár a 20 százalékos adó-visszatérítés.
Amiről még szól a magazin cikke:
- A friss pénzek elhelyezése mellett a meglévő befektetések esetleges átrendezése is adóoptimalizációnak számít.
- Az év végéhez közeledve érdemes úgynevezett átkötéseket végrehajtani.
- Több pénzintézet és önkéntes pénztár is elmondja, számít-e az év végén a szokásos adóoptimalizációs rohamra 2020-ban.
A Piac & Profit legfrissebb számát keresse az újságárusoknál vagy fizessen elő a digitális kiadványra ITT.